26 Temmuz 2020 16:28

Ağva halkı Hastane istiyor!

Şile Ağva’da yaşayan vatandaşlar, Hastane olmaması dolayısıyla zorluklar yaşamaya devam ediyor.

Ağva halkı Hastane istiyor!

İstanbul’un parlayan yıldızı olma konusunda iddialı bir şekilde yerini koruyan Şile’de turizm konusunda oldukça ciddi adımlar atılırken, sağlık konusunda drama varan boyutta olaylar yaşanıyor.

17.00’da kapılarını kapatıyor

Onlarca köyü bulunan, yazın nüfusu on binleri aşan Ağva’da sadece Sağlık Ocağı bulunuyor. 3 Doktorun bulunduğu Sağlık Ocağı ise saatler 17.00’ı gösterdiğinde kapılarını kapatıyor. Çok ciddi bir hastalık geçiren herhangi bir vatandaş Şile’ye gitmek zorunda kalıyor. Ağva halkı ise, bu sebepten dolayı yolda birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini ifade ediyorlar.

‘’Bazen Ambulans bulamıyoruz’’

Şile Aktüel Haber’e konuşan bölge halkı çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Gazetemize konuşan Ağva’nın sevilen simalarından Aziz Coşkun, ‘’2 tane Ambulans Ağva’da hizmet veriyor. Ambulans ile ciddi hastalar Şile Devlet Hastanesi’ne getiriliyor. Bazen de Ambulansların nöbet değişimi saatine geliyor ve ambulanslar geç geliyor. Trafik kazası gibi bir durumda yaralı Şile’ye gidene kadar yolda kan kaybından ölebilir. Yetkililer tam teşekküllü sağlık merkezi konusunda söz verdi. Sözlerin tutulmasını, insanı yaşat ki Devlet yaşasın düsturunun benimsendiği bu topraklarda insan sağlığına Ağva’da da önem verildiğini görmek istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

”Ölümle sonuçlanan durumlar…”

Konu ile ilgili yorumlar yapan Ağvalı Sibel Ulusoy ise, ‘’Köyümüzde bulunan bir köpek 4 buçuk yaşındaki kızımı ısırdı.   5 dakikalık Ağva’da sağlık hizmetinin olmaması sebebi ile Şile’ye gitmek durumunda kaldık. Benim gibi birçok kişi bu gibi durumla ve ölümle sonuçlanan durumlarla karşı karşıya kalmıştır’’ dedi.

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı söz vermiş

Şile Aktüel Haber, Şile’nin sevilen Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nın yerel seçim öncesi verdiği sözlerden oluşan kitapçığa ulaştı. Yerel seçimden yaklaşık 450 gün geçmesine rağmen herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor. Başkan İlhan Ocaklı’nın seçim çalışmalarını içeren kitapçık da ise şu ifadeler yer alıyor:

‘’Söz konusu sağlık olunca saniyelerin önemini çok iyi biliriz. Bu nedenle Ağvalı hemşerilerimizin beklediği müjdeyi veriyoruz. Ağva merkezine büyük bir Aile Sağlık Merkezi açacağız. Merkez, 7 gün 24 saat: doktor, hemşire ve kadın doğum uzmanı ekibiyle hizmet verecek.’’

Kamu ve vatandaş vicdanı adına yazıyoruz!

Yerel basın halkın vicdanıdır. Bizler Şile Aktüel Haber olarak, kamu vicdanını tutmaya aynı zamanda da yerel halkın sorunlarını gür bir sesle yerel de ve ulusal da aktarmaya, sorunların çözümü adına bir nefer olmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken asla ne siyasi olacağız ne de bağcıyı dövme amacı güdeceğiz. Koronavirüs gündemi ile birlikte sağlık, Dünyada ve ülkemizde en önemli etken olurken, Ağva halkının bu konulardan müzdarip olması ise üzüntü verici bir durum.

Hükümetin sağlık konusunda attığı olumlu adımlar ortadadır. Pandemi sonrası oldukça hızlı bir şekilde 2 tane Hastanenin yapılma hızı da takdire şayandır. Yerel Hükümet olan Şile Belediyesi’nin konu ile ilgili en kısa sürede gerekli bilgilendirmeyi yapacağından ve adım atacağından yana şüphemiz yoktur.