7 Mayıs 2021 13:51

Başkan İlhan Ocaklı: Şile’de deveyi hamuduyla getirenler var!

Şile Akçakese’de konuşulan konularla ilgili Şile Belediyesi bir basın açıklaması yaptı. Başkan İlhan Ocaklı, bizler vatandaşın tarafındayız ifadelerini kullandı. Çarpıcı açıklalamalar…

Başkan İlhan Ocaklı: Şile’de deveyi hamuduyla getirenler var!

Şile Belediyesi Youtube kanalından canlı yayınlanan ve sosyal medya hesaplarından Şile halkının canlı takip edebildiği basın açıklamasına; Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, AK Parti Şile İlçe Başkanı Erdoğan Akgül, MHP Şile İlçe Başkanı Mustafa Pıçak, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve basın mensupları katıldı.

‘’Rantçı adamlarla işim olmadı’’

Şile’de bulunan yerel hassasiyetlerin tarafı olduklarını belirten Başkan İlhan Ocaklı, uzun yıllar İlçe Başkanı ve 2 yıldır da Belediye Başkanı olarak Şile’ye hizmet verdiğini ifade etti. Şile’de doğa konusunda hassasiyeti olduğunu belirten Başkan Ocaklı, ‘’Bazı yorumlar gördüm. Halk mı kazanacak, rant mı kazanacak? Halkın Belediye Başkanı mı rantın belediye başkanı mı? Açıkça söylüyorum. Hayatımda rantla işim olmadı. Rantçı adamlarla da işim olmadı. Onu işi olanlara sorun’’ dedi.

‘’Benim bir metrekare sarı alanım yok’’

Sarı alanlarla ilgili bilgi veren ve 1960 yılından bugüne kadar süreçle ilgili bilgi veren Başkan Ocaklı, ‘’Benim bir metrekare sarı alanım yok. Biz zilyetlik hakkı olan hemşerilerimiz için çalışıyoruz. İlçe Başkanlığı dönemimde bir basın açıklaması yaptım sarı alanlarla ilgili. Birilerinin çökmeye çalıştıklarından bahsettiler. Babamın oğlu olsalar gözünün yaşına bakan namerttir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen namerttir. Asla buna müsaade etmeyeceğim dedim. O günden bugüne müsaade etmedim. Beni tanıyan tanır. Eyvallah eden namerttir. Efendim tehdit ediyorlarmış. Kimse Devletten güçlü değil! Hakkı olan hakkını alır. Hakkı olmayan hakkına razı gelir’’ dedi.

‘’Babamın oğlu olsa gözünün yaşına bakan namerttir’’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vatandaşa ait olan yerleri bedavaya verdiğini belirten Başkan Ocaklı, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın Şile ziyaretinde bu konu ile ilgili karar verdirdik. Bu durumu istismar edenlerinde olacağına değinen Başkan Ocaklı, ‘’Bu tarz simsarlara çakallara fırsat vermeyin. Malınızı satmayın. İmza vermeyin. Bunu yapsanız bile Devlet buna müsaade etmeyecek. Yapanın yanına kar kalmayacak. Kamuoyunda bize de iletilen farklı dedikodular var. Açık söylüyorum. Kim olduğu önemli değil, sıfatının ne olduğu hiç önemli değil. Babamın oğlu dahi olsa gözünün yaşına bakan namerttir. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Gönülleri rahat olsun’’ dedi.

‘’20 yıllık kullanım için 20 yaşında ki kardeşimiz komisyona yazılmış’’

Başkan Ocaklı, ‘’Çevre ve Şehircilik Bakanımız geldiğinde bir çalışma başlattık. Yeni bir komisyon kurulacak. Milli emlak, belediyemiz, muhtar ve azaları olacak. 6-7 kişilik komisyon teker teker köylere gidecek. Bu komisyon 20 yıllık yerlerin kime ait olduğunu belirleyecek. Hak kiminse yerini bulacak. Şimdi bakıyorum 20 yıllık kullanım için 20 yaşında ki kardeşimiz komisyona yazılmış. O nereden bilecek? Daha doğmamış bile. Biz o komisyonun içinde yoktuk ama bugün varız. Şile Belediyesi olarak tüm bu konuları masaya yatıracağız. Teker teker gidilecek, yerinde görülecek. Eğer bir yerin zilliyeti A kişiye aitse onun adına yazılacak. Yok değil de film fırıldaklık yapılıyorsa, yapanın yanına kar kalmayacak. Açık ve net söylüyorum’’ dedi.

‘’Deveyi hamuduyla getirenler varken neden bunlara ses çıkarmıyorsunuz?’’

Şile’de uzun zamandan beridir Akçakese sarı alanlar konusunun konuşulduğunu belirten Başkan İlhan Ocaklı, yerel basına da sitem etti. En ufak kaldırımla ilgili eksik olduğunda, lamba yanmadığında, çukur olduğunda bunu kaleme alan basın mensupları neden bu haberi yapmadınız cümlelerini kullanan Başkan Ocaklı, ‘’Deveyi hamuduyla getirenler varken niye bunlara ses çıkarmıyorsunuz. Biri deveyi hamuduyla getiriyor, birileri de faturayı Belediyeye kesmeye çalışıyor. Dedikoduyla iş yapacak merci değiliz. Konu olgunlaşsın öyle çıkar konuşuruz dedik. Parantez içinde deveyi hamuduyla getirmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Bu koltukların gerçek sahibi milletin ta kendisidir. Biz millet adına bu görevi yapıyoruz. Özellikle söylüyorum vatan millet iddiasıyla siyaset yapanlar, lütfen bu gerçekleri görün. Biz vatandaşların yerini, atadan dededen kalan yerini Bakanımızın talimatıyla yeniden komisyon kurarak vatandaşımıza yazılsın, gerçek kişilerin adına yazılsın diye mücadele ediyoruz. Şimdi duyuyoruz; 5 dönüm yerin 3 dönümünü ona vermiş ondan almış. Kimin malını kime veriyorsunuz? Ortada fol yok yumurta yok. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını ne yer ne de yediririz. Kimliği ne olursa olsun. Akçakese ile ilgili bir grup vatandaşımız beni de siyasi partilerimizi de ziyaret ettiler. Dikkate aldık. Kaymakam ve ilgili kuruluşlarla görüştürdük. Biz Milletin yanındayız. Kamuoyunda, vay efendim 500 dönüm o onun üstüne yazmış öyle olmuş böyle olmuş. Bunlar sadece iddiadır. Bize gelen iddialardır. Devlet gayri resmi her şeyi takip eder. Bizde takipçisiyiz. Bu konunun milletimiz adına tarafıyız. Kaymakam beyde bugün itibariyle Valilikten, Vali Yardımcısının Başkanlığında 10 kişilik bir heyeti ilçemize davet ettiler. Bakacaklar inceleyecekler ancak Devlet elinde ki bilgi ve belgelerle hareket edecekler. Duygularla hareket etmezler. Gerçek olan var olan evraklarla son sözü söylerler. Bizde bu kararlara saygı duyacağız’’ dedi.

”Şile’nin en kalabalık yazını yaşayacağız”

Adı geçen kişiye yerle ilgili soru soruyorlar, ne yapalım Devlete mi kalsın diye cevap veriyor diyen Başkan Ocaklı, ‘’Devlete mi kalsın ne demek? Devlet biziz. Millet Devlet, Devlet millet. Vay efendim ben üzerime yazıyorum, aldıktan sonra dağıtacağım. Ya sen kime ne anlatıyorsun? Buna fırsat vermeyeceğiz. Belediye olarak tüm ekibimizle birlikte biz bu işin vatandaş adına tarafıyız. Yapılacak ne varsa oradayız. Nokta. Daha da başka bir şey söylemeye gerek var mı?’’ dedi. Başkan Ocaklı, ‘’Suskunluğumuz uysal koyun olduğumuzdan değil edebimizdendir. Şile’yi güzelleştirmek için sabah akşam çalışıyoruz. Gecemiz gündüzümüz yok. Çünkü biliyoruz ki bu yaz, Şile’nin en kalabalık yazı olacak. Çöpün hesabını yapıyoruz, Üsküdar Caddesi’nin hesabını yapıyoruz. Prestij Caddelerini planlıyoruz. Ağva’yı planlıyoruz. Kumbaba’yı nasıl daha turizm bölgesi yaparız diye bunların hesabını yapıyoruz. Taş ocakları ile ilgili şerhimizi ortaya koyduk. Mücadelemizi veriyoruz ve milletimizin desteğine ihtiyacımız var’’ dedi.

Toplantı, soru cevap kısmıyla devam etti. Yaklaşık 1 saat süren basın açıklaması Cuma Namazı dolayısıyla son buldu.