20 Şubat 2021 23:31

Çevre ve Şehircilik Bakanı Şile’ye müjdeyle geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Şile ve İstanbullular için çok önemli bir karar aldıklarını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Şile’ye müjdeyle geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Şile ve İstanbullular için çok önemli bir karar aldıklarını belirterek “200 bin metrekarelik alanda halk plajımız ve Ağlayan Kaya mevki ve sonrasında 1,5 kilometrelik hattı boyunca sahil düzenlemesini hayata geçiyoruz. Yeşil alanı Şile’mizde daha da artırmak amacıyla Millet Bahçelerini projelendiriyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’yı belediye binasında ziyaret etti. Belediye binasından ayrılan Bakan Kurum ile Başkan Ocaklı ve beraberindeki heyet Şile’deki önemli noktalarda incelemelerde bulundu. Bakan Kurum ve Başkan Ocaklı Şile bölgesinde yürütülen ve ileriki dönemlerde yapılabilecek çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakana Yardımcısı Fatma Varank, Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, Çatalca İlçe Başkanı Yusuf Aslan ve Bakanlığın üst düzey yöneticileri eşlik etti.

Bakan Murat Kurum ve heyetini Şile’de; Ak Parti MKYK Üyesi Mustafa Ataş, Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı ,Şile Ak Parti İlçe Başkanı Erdoğan Akgül, MHP Şile İlçe Başkanı Mustafa Pıçak ve Başkan Yardımcıları karşıladı.

İlk olarak Şile Belediye Başkanlığına giden Bakan ve heyeti sonrasında Şile’nin belli başlı noktalarında incelemelerde bulundu. Bakan,  Mercan Köşk Sosyal Tesislerinde yaptığı konuşmasına; Şile’nin tarihi, kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile İstanbul’un göz bebeği olduğunu ifade ederek başladı.

“Fikirtepe’de 60 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir proje gerçekleştiriyoruz”

Kentsel dönüşüm çalışmalarının gidişatı hakkında bilgi veren Bakan Kurum, “Pazartesi gününden itibaren deprem sonrası İzmir’de gerek yerindeki dönüşümler gerekse rezerv alanındaki dönüşümler için Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle 1844 konutun temellerini atacağız. Ağustos ayı itibariyle de teslimlere başlıyor olacağız. Malatya’da, Elazığ’da ne yaptıysak güzel İzmir’imiz içinde aynı çalışmaları sürdüreceğiz. İstanbul’da bu kapsamda 39 ilçemizde çalışmalarımız devam ediyor. Toplamda 64 riskli alanda 117 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Esenler’de 60 bin konutluk çok önemli bir proje yürütüyoruz. Söz verdiğimiz gibi yatay mimari şekilde etaplar halinde yeşil alanları ve sosyal donatıları ile projelerimiz devam etmektedir. Fikirtepe’de 60 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir proje gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda da yeni Master planımızı hazırladık.

Binlerce vatandaşımızı ilgilendiren Fikirtepe projesine Mart ayı itibariyle etaplar halinde başlayacağız. Kentsel dönüşüm sürecinde mağdur olan vatandaşlarımızı konutlarına yerleştireceğiz. Vatandaşlarımızın kendi evlerini yenilemeleri durumunda yüz 25 bin lira olan kredi tutarı iki yüz bin liraya yükselttik. Toplam kredi tutarını ise altı yüz yirmi beş bin liradan 1 milyon liraya çıkarttık. Evimi yeniden yapmak yerine güçlendirmek istiyorum diyen vatandaşlar içinde elli bin lira olan kentsel dönüşüm kredisini seksen bin liraya kadar çıkarttık. Son yaptığımız KDV indirimiyle birlikte dönüşüm işlemleri de yoğunluk kazanacaktır.” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm kapsamında milyonlarca konut yenilendi

Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında başlattığı “Kentsel Dönüşüm” sürecinin hızla devam ettiğine değinen Murat Kurum, bu konuda İstanbul’da da kapsamlı bir kentsel dönüşüm atağı sürdüğünü sözlerine ekledi. Depreme karşı kentsel dönüşüm kapsamında binasını kuvvetlendirmek veya yeniden inşa etmek isteyen vatandaşlara devlet teşviklerinin arttığını da vurgulayan Bakan, düşük faizli kentsel dönüşüm kredi miktarlarının limitinin arttırıldığını da ifade etti.

İklim çalıştayı ve doğası korunan Şehirler

Amaçlarının yatay mimarinin yaygınlaştığı, deniz, orman ve doğanın korunduğu kentler yaratmak olduğunu söyleyen Murat Kurum çok yakında Emine Erdoğan’ın himayesinde bir “İklim Çalıştayı” nın başlayacağını ve bu çalıştay sayesinde TBMM’de çıkacak “İklim Kanunu”na bir altlık hazırlanacağını açıkladı.

Ayazma plajından Uzunkum’a sahil düzenlemesi

Şile Belediyesi’nin sunduğu projelere destek vererek, Şile için çok güzel hizmetlerin hayata geçirileceğini müjdeleyen Kurum, Ayazma Plajından, Uzunkum’a kadar uzanan 3.5km. lik kıyı şeridinde 25 mt. Genişliğinde bir hat oluşturularak bu alanda şehre yakışmayan yapıların kaldırılacağını ve doğal malzemelerden oluşan, vatandaşların günlük ihtiyaçlarının karşılanacağı donatı alanlarının hazırlanacağını söyledi. Proje kapsamında kaldırımlar, elektrik direkleri, çöp kutuları ve daha birçok şeyin değişeceğini açıklayan Murat Kurum TOKİ marifetiyle yapılacak projenin Haziran ayında tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Şile’ye millet bahçesi müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Şile’ye yönelik yatırımlara ilişkin yaptığı açıklamada ise, “Şile ve İstanbullular için çok önemli bir karar aldık. Halk plajıyla başlayıp Ağlayan Kaya mevkiini içinde bulunduran alanda bir düzenleme yapacağız. 200 bin metrekarelik alanda halk plajımız ve Ağlayan Kaya mevki ve sonrasında 1,5 kilometrelik hattı boyunca kadınlarımızın, gençlerimizin tüm İstanbulluların geldiğinde huzur içinde zaman geçirebileceği bir sahil düzenlemesini hayata geçiyoruz.

Yeşil alanı Şile’mizde daha da artırmak amacıyla Millet Bahçelerini projelendiriyoruz. Ballı Bey’de 41 bin metrekarelik alanda İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile Şile Belediyemiz ortaklaşa bir Millet Bahçesi projesi gerçekleştirecek. Buraya gerek hibe gerek kredi desteği vermek suretiyle Ballıbey Mahallesi’nde 41 bin metrekarelik alanı Şile’mize kazandırmış olacağız” dedi.

Bayrak Tepe tabiat parkı oluyor

Şile’de yeşil alanların artması için çalıştıklarını söyleyen Murat Kurum Ağva’da da 54.5 dönüm arazi üzerinde yapılacak bir tabiat parkının projeler arasına katıldığını sözlerine ekleyen bakan, bu parkta botanik çeşitliliğe sahip çıkılarak yeşil alanın korunmasının sağlanacağını söyledi. Söz konusu alan Şile halkının tepki koyduğu Ağva sahilinde ki Bayrak Tepe. Şile Belediye başkanı İlhan Ocaklı bölgeyi korumak ve değerlendirmek adına arazinin doğası korunarak Ağva halkına kazandırılacağına söz vermişti. Yapılan çalışma ile bölge korunmuş olacak.

Atık teslim merkezi İnşaa ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “0 ATIK” projesi kapsamında Şile’de de yürütülen geri dönüşümlü atık toplama çalışmalarının kuvvetlendirilmesi amacıyla bir atık toplama merkezi inşa edilecek. Bu sayede ayrıştırılan atıklar geri dönüşüme kazandırılacak.

Bakanlık bazı zilyetlik davalarından feragat ediyor

Toplantı esnasında Şileli Muhtarlardan gelen talep üzerine 20 yıllık kullanımını belgeleyen vatandaşlarla yürütülen davalardan Bakanlığın feragat ederek vatandaşı sürüncemede bırakmayacaklarını da söyleyen Murat Kurum, “Bu arazilerde kullanımını ispatlayan vatandaşların tapuları verilecek ve imar çalışmaları belediyemiz ile birlikte tamamlanacaktır” dedi. Kurum ayrıca Darlık ve Esenceli mahallelerinde yıllardır süregelen mülkiyet sorununu da Tarım-Orman Bakanlığı ve DSİ ile istişareli olarak iskan çalışması yaparak çözeceklerini ve en kısa sürede vatandaşın mağduriyetini gidereceklerini ifade etti.