7 Ağustos 2020 00:16

Doğayla baş başa kalmanın sırrı Ağva Göksu’da

Şehrin stresinden arınmak, doğayla baş başa kalmak isteyenlerin özellikle hafta sonları rağbet ettikleri İstanbul Şile’nin 27 km doğusunda bulunan huzur beldesi Ağva’ya ilgi gün geçtikçe artıyor.

Doğayla baş başa kalmanın sırrı Ağva Göksu’da

İki dere arasındaki Köy Latince de iki dere arasına kurulmuş köy ve su anlamına gelen Ağva, denilince Göksu ve Yeşilçay nehirleri akla geliyor.

Göksu Nehri Ağva’nın batı yakasında kalır ve kumsalın ortasından denize dökülür. Yeşilçay Nehride Ağva’nın doğu yakasında kalıyor.

Göksu deresinin doğası ve yeşili kendine hayran bırakacak güzellikte.

Şehirli insanın doğayla yakın temasa ihtiyaç duyduğu anda Göksu’da kanoyla ya da tekneyle gezinti yapması tüm stresini, yorgunluğunu alıp götürüyor.

Sizde bir gün kendinize bizim gibi iyilik yapın Göksu’da tekne gezintisine çıkın kuşlar, kurbağalar, kaplumbağalar, balıklarla birlikte vakit geçirirken ne kadar dinlendiğinize inanamayacaksınız.

Göksu deresinde içerilere doğru 5 km gidilebiliyor. Denizden içerilere gidildikçe nehrin yerleşim olmayan bölgelerinde her zaman kuş gözlemi yapmak mümkün.

Göksu nehrinde kanoyla gezilerinizde sıklıkla gözlemleyebileceğiniz kuşlar; kızıl gerdan, yalıçapkını, saka, karabatak, bülbül, çulluk ve daha pek çok türü görebilirsiniz.

Doğa içinde olta balıkçılığı

Balık tutmayı seviyorsanız derinliği yer yer 5-6 metreyi bulan Göksu deresinde bol miktarda kefal tutabilirsiniz.

Göksu’da balık tutmanın yanında kurbağa sesleri eşliğinde derede atlayan kefalleri izlemek de ayrı bir keyiftir.

Göksu Nehrinin etrafında birçok restaurant, hotel ve dinlenme tesisi var. Nehrin her iki yakasında 3 km boyunca sağlı sollu konuşlanmışlar.

Bütçenize ve zevkinize göre bir çok alternatifiniz var.

Kaynak:heranhaber.net

Editör: Merve Şişman