8 Mayıs 2022 12:17

İBB İnsan Kaynakları Müdürlüğü ne yapıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Danışmanı Yiğit Oğuz Duman, görevine atandığı günden bu yana İBB bünyesinde başarılı çalışmalarına devam ediyor. 

İBB İnsan Kaynakları Müdürlüğü ne yapıyor?

Personellerin rahatça ulaşabildiği,  sorunu olan personelleri dinleyen, hakkaniyeti esas alıp pratik çözümler üretebilen Yiğit Oğuz Duman ve ekibi takdirleri topluyor.

Hafıza gidince kurum çökecek demişlerdi!

İBB’yi uzun yıllardır AK Parti yönetiyordu. AK Parti’nin seçimi kaybetmesi ve CHP’nin seçimi kazanmasıyla birlikte, en fazla yük neredeyse İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne yüklendi. Bir yandan kurumsal hafızayı koruması gereken Müdürlük; bir yandan trolluk yapan, maaşını aldığı kuruma zarar veren, İstanbul’a değil partisine hizmet eden isimlerle yolların ayrılması konusunda beklenti büyüktü. Tüm bu sistem değişiklikleri yapılırken özellikle hakkaniyetli tutumu, insancıl yaklaşımlarıyla Yiğit Oğuz Duman ismi ön plana çıktı.

Hiçbir kişiye, gruba, çıkar odaklarına boyun eğmeyen; inandığı yolda bilimsel veriler doğrultusunda ilerleyen Duman, zaman zaman belirli kesimlerinde hedefi olmaktan çıkamıyor.

Türkiye’nin derecelik öğrencilerden olarak Boğaziçi Üniversitesi’ne giren ardından Koç Üniversitesi’nden Yüksek Lisans mezunu olan Yiğit Oğuz Duman, kamuda insan kaynakları yönetiminin güçlendirilmesi projelerinde aktif olarak liderlik yaparak ‘Bir Avrupa Bir De Dünya İnsan Kaynakları Kongreleri’nin Türkiye’deki ayağının yönetilmesini sağladı.

Kadının iş yaşamındaki yerini güçlendirmeye odaklı STK’lar, YenidenBiz ve YKKD (Yönetim Kurulunda Kadın) Dernekleri’nin kurucu yönetim kurulu üyesi görevlerini üstlenen Duman, kadının iş yaşamında aktif rol almasını da desteklemekte. Duman, İBB’de fırsat eşitliğini geliştirmek adına yeni metro sürücüsü alımlarında da kadın adaylara öncelik verildiğini belirterek, cinsiyet ayrımcılığını da reddediyor. Her fırsatta kadınların iş yaşamında aktif olması gerektiğini vurgulayan Duman, “Kadın istihdamı bizim gecikmiş bir borcu ödeme yaklaşışımız” diyerek herkesin eşit fırsatta yaşaması gerektiğinin altını çiziyor.

Duman, İBB’de engelli vatandaşlar içinde projelerin gündemde olduğunu belirterek, şirketlerinde engelli istihdamı sağlıyor. Engelli vatandaşların iş yaşamında aktif olması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca İBB’de bulunan tüm birimlerinde engelli bireyler için daha kullanışlı hale getirilmesi konusunda birçok çalışması mevcut.
İBB’nin işsizlik sorununun çözümüne destek olmak amacıyla Bölgesel İstihdam Ofisleri (BİO) ve Genç Yetenek Gelişim Programı’nı kuran Duman, bu program ile birlikte 2024’te İBB ve şirketlerinin Türkiye’de en çok çalışılmak istenen kurumları olacağını da söylemişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile uyum içinde çalışan Duman, kurumun başarısı için yoğun çaba sarf eden bir isim.