29 Eylül 2022 10:49

İBB Şile’de 3 buçuk yılda neler yaptı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şile’de son 3 buçuk yılda hangi hizmetleri yaptı? Şile Aktüel Haber olarak o bilgileri derledik.

İBB Şile’de 3 buçuk yılda neler yaptı?

Ekrem İmamoğlu Başkanlığındaki İBB yönetimi, Şile uzakta değildir diyerek çalışmalarını hızlandırdı. Seçildiği günden itibaren birçok zorluk ve aksaklıkla karşılaşan Başkan Ekrem İmamoğlu; dengeleri kurarak İstanbul’da ve Şile’de onlarca hizmete imza attı. Defalarca Şile’ye ziyaret gerçekleştiren Başkan İmamoğlu, Şile halkı tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Yeni bir yönetim olması dolayısıyla Şile’de yapmış olduğu hizmetleri duyurma konusunda eksik kalan ve bazı işlerde koordine sağlanamadığı için zaman kaybına uğrayan İBB yönetimi, bu durumu koordinatörlük formülüyle hızlıca aştı.

İstanbul’un bazı ilçelerine koordinatör ataması yapan İBB İnsan Kaynakları Müdürlüğü, İSKİ’de başarılı işlere imza atan İSKİ Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanı Yakup Kaplan’ı Şile Koordinatörü olarak atadı. Kaplan’ın göreve başlamasıyla birlikte organizasyon ve koordinasyon konusunda ivme kazanıldı.

Şile’de İETT’den yeni hatlar!

Yıllardır ulaşım sıkıntısı yaşayan Darlık, Oruçoğlu, Kervansaray, Bıçkıdere, Artvinliler, Kömürlük, Ulupelit ve Üvezli Mahallelerinin ulaşım sorunu Ümraniye-Darlık arasında sefere başlayan 139D numaralı İETT otobüsü ile çözüme kavuşturuldu. Köylülerin kurban keserek kutladığı açılışta İBB, gönüllere yatırım yaptı. Şile-Çekmeköy arasında minibüs hattı oluşturularak Şile’de yaşayan insanların Çekmeköy metrosuna daha hızlı ulaşmaları sağlandı. Ayrıca Tepeüstü-Şile hattında görev yapan Halk otobüsleri yerine İETT otobüsleri konuldu ve sefer sayıları arttırıldı.

Şile’de mezarlıklar yenileniyor!

İBB Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından Şile Korucu Mahallesinde örnek mezarlık projesi kapsamında yenilemeler yapıldı. Edinilen bilgilere göre diğer mahalleler için de projeler onaylandı. Kısa bir süre içinde aynı çalışmanın tüm mezarlıklara uygulanması bekleniliyor.

Park ve Pahçelerde bakım ve onarım çalışmaları

Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Şile bölgesinde bulunan parkların aydınlatma, bakım, onarım ve yenileme çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır. İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Şile, Çavuş Mahallesi’nde bulunan Boyacıdere Parkı sıfırdan yapıldı. Çavuş Mahallesi’nde bulunan Pazaryeri Parkında yenileme çalışmaları ise tüm hızıyla devam ediyor.

Yol Bakım Müdürlüğü sahada sorunları çözüyor!

İBB Yol Bakım Müdürlüğü sahada yoğun tempoda çalışmaya devam ediyor. İBB Yol Bakım Müdürlüğü tarafından Şile, Alacalı Engelliler Kamp alanına, sert zemin uygulama çalışması yapıldı.

İlçedeki köprü menfezlerini genişletme çalışmalarını da tamamlayan Müdürlük; dur durak bilmeden çalışıyor. İBB Yol Bakım Müdürlüğü tarafından Şile İlçesi, Ulupelit – Darlık Yolu ve Darlık Caddesi’nde aşınma asfalt kaplama çalışması tamamlanarak, İstanbulluların kullanımına hazır hale getirilmiştir. Ulupelit Köy Yolu asfaltlama çalışmasının yanı sıra; yol bakım, yağmur suyu ve yağmur suyu altyapı bakımı çalışmalarını hızla yürütülmektedir. İBB Yol Bakım Müdürlüğü, bölgedeki yol kenarlarında bulunan memba sularından geçmiş yıllarda yapılmış olan çeşmelerin restorasyonlarını ve çevre düzenlemesini yapmaktadır.

Ağva’da kayaları delerek yol genişletme çalışması gerçekleştiren ekipler, İsaköy Şile hattında yol genişletme çalışmalarını başarıyla sonlandırdılar.

İSKİ Şile’de milyonluk yatırımlara imza attı

İSKİ, Şile Ultrafiltrasyon Membran İçme Suyu Arıtma Tesisi açılışı ile 20 bin metreküplük bir kapasite artırımı sağlayarak Şile’de çözüme imza attı. Şile’de dere ıslah çalışmalarını yürütmekte olan İSKİ, Atıksu altyapı çalışmalarına devam etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’nın katılımıyla; Şile 340 Milyon TL’lik atık su, yağmur suyu ve içme suyu altyapısına kavuşturuldu.

Şile’de çiftçilere destek sürüyor

Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü tarafından Şile İlçesi’nde çiftçilere birçok destekte bulunuldu.

• Silajlık Mısır Tohumu Desteği
• Yazlık Sebze Fide Desteği
• Kışlık Sebze Fide Desteği
• Yağlık Ayçiçek Tohumu Desteği
• Damla Sulama ve Gübre Desteği
• Buğday Desteği
• Mazot Desteği
• Balıkçılara Tekne Bakım Malzemesi Desteği

İBB tarafından ayrıyetten Arı yetiştiricileri için İBB Şile Arıcılık Merkezi hizmete açıldı.

Muhtarlar unutulmuyor

İBB Muhtarlıklar Müdürlüğü tarafından Şile İlçesi mahalle muhtarlarına bilgisayar dağıtımı yapıldı. Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı ve ilgili Muhtarlık İşleri Müdürlüğü Muhtarların sorunlarını dinliyor, çözüm yolları için adımlar atıyor.

İBB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından Şile Koordinatörlük ofisinde açılan Çözüm Şubesi ile ilçeye İstanbul Kart basım hizmeti getirildi.

İBB tarafından verilen hizmetler

• İBB, Yaz ayları boyunca Şile sahillerinde cankurtaranlık hizmeti vermektedir.

• İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Şile plajlarını düzenli olarak temizlemekte, çevre temizliği ve vatandaşlara daha iyi hizmet sunabilmek için temizlik hizmetleri sıklaştırıldı.

• İBB Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Sağlık ve Hıfzısıhha Müdürlüğü, Şile İlçesinde vektörlerle mücadele ve düzenli ilaçlama faaliyetlerinde bulundu.

• İBB Kütüphaneler Müdürlüğü tarafından Şile’de öğrencilere ücretsiz YKS ve LGS deneme seti dağıtımı yapıldı.

• 2022-2023 Eğitim Döneminde ilk kez Şile’de LGS ve YKS sınavlarına girecek öğrencilere ücretsiz kurs başlatılacak.

İBB Şile Koordinatörlüğü ne yapıyor?

İBB Şile Koordinatörlüğü olarak sahıslardan gelen talepler alınarak ilgili birime iletilip, düzenli olarak takibi yapılmaktadır. Talepler hızla sonuçlandırıp, ilgili kişiye hızla geri dönüş sağlanmaktadır.
Muhtarlardan gelen talepler hem muhtarlıklar Müdürlüğüne iletiliyor,  hem de koordinatörlük tarafından takip edilerek çözüme kavuşturuluyor.
Kurumlardan gelen talepler ilgili birimlere iletilip takibi yapılmakta, bazen kurumlarla İBB birim yetkilileri arasında iletişim kurularak sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi  sağlanmaktadır. (Yol Bakım ekiplerinin çalışması sırasında kopartılan yeraltı yüksek gerilim kablolarının bir an önce yapılabilmesi için AYEDAŞ ile Yol Bakım arasında hızlıca iletişim sağlanıp sorunun kısa sürede çözümü sağlanmıştır. Vb.)

İBB birimleri arasında iletişim sağlanıp bölgedeki acil çözülmesi gereken işlerin başka birimler tarafından yapılması sağlanmıştır. (Park Bahçelerin yapmasının uzun süreceği bazı işleri Yol Bakım ekipleri tarafından yapılması sağlanmıştır.)

Şile Çevre Gönüllüleri, Şile Vadiiçi Parkın isminden kaynaklanan anlam bozukluğu nedeniyle parkın isminin ‘Kültür Park’ olarak değiştirilmesi talebi  koordinatörlüğe iletildi. İlgili müdürlüklerle yapılan görüşmeler neticesinde parkın ismi Kültür Park olarak değiştirildi.

Şile Kültür Park’ta bulunan şelalenin akmadığı ve bu durumun kötü koku ve sinek oluşumuna neden olduğunu tespit eden koordinatörlük konu ile doğrudan ilgilendi. Konunun Park Bahçeler Müdürlüğü ile görüşülmesi neticesinde gerekli çalışmalar yürütülmüş ve Şile Kültür Park içinde bulunan şelaleli süs havuzu 5 yıl sonra kapsamlı bakımdan geçerek onarıldı.

Şile–Çekmeköy yolunun Meşrutiyet sapağında oluşan kazaların önüne geçmek için Karayolları tarafından yapılan ancak devreye alınmayan trafik ışıkları; İBB ekipleri tarafından aktif edilmiştir.

Şile–Ağva sahil yolunun Kurfallı sapağında yine Trafik ışıkları kurularak devreye alınması sağlanmış ve oluşabilecek trafik kazalarının önüne geçilmiştir.

Şile Belediyesi ile İBB arasındaki sorunların çözümü için ilçe belediyesi yetkilileri ile iletişim kurularak birçok sorun çözülmüş, birçok sorun hakkında da çözüm yoluna gidilmiştir.