29 Mayıs 2024 17:41

İstanbul’un yanı başında tatil: Şile Plajları

İstanbul’dan uzaklaşmadan birkaç gün kafa dinlemenin en güzel rotalarından biri Şile. İşte Şile’nin en güzel plajları…

İstanbul’un yanı başında tatil: Şile Plajları

İstanbul’un yanı başında Şile ilçesindeki plajları sizler için derledik.

Ayazma Plajı

Şile’nin giriş tarafında yer alan, geniş ve kum bir plaj olan Ayazma Plajı, Şile Halk Plajı olarak da anılıyor. Şile’nin “en sakin” deniz şeridinde yer alıyor. 1.175 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde. Kumbaba Plajı’na doğru uzanan sahil bandı üzerinde işletmeler bulunuyor.

İstanbul’un yanı başında tatil: Şile plajları - Sayfa 5

Kabakoz Plajı

Diğer plajlara göre daha sakin olan Kabakoz Plajı, yalnızca yüzmek, güneşlenmek ve bu sırada dalga seslerini dinlemek isteyen tatilciler için ideal bir seçenek. 350 metre uzunluğunda kum plaja sahip.

İstanbul’un yanı başında tatil: Şile plajları - Sayfa 6

Kumbaba Plajı

Kumbaba Plajı’nın farklı bir özelliği var: Kumbaba Mahallesi’nde 1960’lı yıllardan beri süre gelen bir geleneği devam ettiriliyor. Kumbaba Plajı’na ulaşmak için otantik salı kullanabilir, kum zambaklarıyla dolu bir yoldan yürüyerek Kumbaba Plajı’na ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un yanı başında tatil: Şile plajları - Sayfa 7

Uzunkum Plajı

2015 yılından beri İstanbul’a en yakın Mavi Bayraklı plajlar arasında bulunan Uzunkum Plajı, ince kumu, eşsiz güzelliği ve tabii ki deniz suyunun temizliğiyle Şile’nin en çok tercih edilen plajlarından. Yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki Uzunkum Plajı’na, Şile’nin merkezinden doğuya doğru Ağlayankaya Caddesi üzerinden ulaşım sağlanıyor.

İstanbul’un yanı başında tatil: Şile plajları - Sayfa 8

İmrenli Plajı

Ücretsiz bir plaj olan İmrenli Plajı, ilçenin merkezine yirmi kilometre mesafede. Akçakese köyünden sonra gelen İmrenli Plajı, bilinirliği fazla olduğundan özellikle Ağva’ya gelenlerin de uğrak adresi. Yakınlardaki birçok plaja göre daha sakin sayılabilir. 650 metre uzunluğunda kum plaja sahip.