27 Eylül 2020 21:37

Jandarma baskın yaptı: Skandal görüntülere ceza yağdı!

Maske kuralını hiçe sayarak kamp yapan gençler görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının üzerine harekete geçen Jandarma ekipleri cezai işlem uyguladı.

Jandarma baskın yaptı: Skandal görüntülere ceza yağdı!

Şile Kaymakamlığı, sosyal mesafe ve maske kuralını hiçe sayarak kamp yaptığı belirlenen 112 kişiye 75 bin 908 TL idari para cezası uygulandığını açıkladı. Doğancılı Köyü sakinleri ise kampçılara tepki gösterdi. Şile Doğancılı’da sosyal medya üzerinden haberleşerek hafta sonu kamp yapmak üzere buluşan gençler, jandarma ekipleri tarafından ruhsatsız olduğu öğrenilen kamp alanına alınmadı.

Bunun üzerine gençler, 100 metre ileride bulunan Milli Emlak’a ait bir alana geçerek kamp yapmaya başladı. Sosyal medya üzerinden yayınlanan görüntülerde gençlerin birçoğunun maskesiz ve sosyal mesafesiz bir şekilde eğlendiklerinin görülmesi üzerine jandarma ekipleri, bölgeye gelerek maske takmayan, sosyal mesafe kuralına uymayan ve yüksek sesle müzik dinleyen gençlere cezai işlem uyguladı.

Gençlerin bir kısmı bölgede bir süre kamp yaptıktan sonra eşyalarını toplayarak alandan ayrıldı. Jandarma ekipleri kampçıları çıkarttıktan sonra zabıta ekipleri alanın kapısını mühürleyerek kapattı. Kamp alanı havadan da görüntülendi.

Kamp yapan bir kişi, “Sosyal mesafeye uyan arkadaşlarımız da vardı, uymayanlar da vardı. Bununla ilgili zaten Jandarma ekipleri de dolaştı. Görüyorlar insanları cezai işlem uyguluyorlar. Göremediklerine uygulayamıyorlar. İnternet üzerinden haberleştik. Biletler çıktı festival yapılacağı söylendi Şile’de” dedi.

Kamp yapan başka bir vatandaş ise, “Biz zaten kampçıyız. Sürekli kamplara geliyoruz. Kamptan sonra mecburen çöplerimizi topluyoruz. Bu bizim insani görevimiz. Sosyal mesafeye uyulması her bireyin sorumluluğu. Sosyal mesafeye zaman zaman uyulmadığı oluyor ama genelde uymaya çalışıyoruz. Çünkü bilincindeyiz problemin. O yüzden çok fazla iç içe olmamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Çoğunda maske yok’

Doğancılı Köyü sakinleri ise kampçılara tepki gösterdi. Doğancılı Köyü’nde oturan bir vatandaş, “Köyün kalkınması için gayet güzel bir şey oldu. Ama bu pandemide bu olacak iş değil. Hepimiz mağdur olduk.” dedi.

Başka bir vatandaş ise, “Avantaj denilen bir şey burada. 65 yaş üzeri evde kalın dışarı çıkmayın diyorlar. Kahvelere korkuyla çıkıyoruz. Ama kahvenin önüne bir geliyoruz ki 100 kişi var. Çoğunda maske yok. İç içe geziyorlar. Aşağıdaki çadırlar iç içe. Bir çadırda 4-5 kişi kalıyorlar. Duyduğumuza göre kampın ruhsatı da yokmuş. Zaten bize kalırsa çöpü kalır. Gidenlerden köye bir şey kalmaz. Marketler, bakkallar kazanır. Gariban köylüye de çöpü kalır. Bizim inekler de o çöpleri yiyor. İşkembeleri hastalanıp ölüyor” dedi.

112 Kişiye 75 bin 908 lira idari para cezası uygulandı 

Jandarma ekipleri kamp alanında 34 kişiye maske takma kuralına uymamaktan toplamda 30 bin 600 lira, 49 kişiye yüksek sesle müzik dinlemekten toplamda 19 bin 208 lira, 29 kişiye sosyal mesafeye uymamaktan toplamda 26 bin 100 lira genel toplamda 112 kişiye 75 bin 908 lira idari para cezası uygulandı.

Ayrıca Jandarma Trafik Timleri, 13 adet araç trafikten men edilerek 6 sürücüye alkollü araç kullanmaktan işlem yapıldı. 37 kişiye diğer trafik suçlarından cezai işlem uygulanarak toplamda 34 bin 415 lira idari para cezası uygulandı.

Şile Kaymakamlığı’ndan açıklama 

Şile Kaymakamlığı, sosyal mesafe ve maske kuralını hiçe sayarak kamp yaptığı belirlenen 112 kişiye 75 bin 908 TL idari para cezası uygulandığını bildirdi.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, Şile Doğancılı Mahallesi’nde faaliyet gösteren bir işletmede çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından kamp organizasyonu düzenlendiği tespit edildiği belirtildi.

Kamp organizasyonun düzenleneceği bilgisinin alınması üzerine 24 Eylül günü saat 18.30 sıralarında işletme sahibi ile görüşüldüğü ve Kovid-19 tedbirleri kapsamında ve işletme ruhsatının bulunmaması sebebiyle organizasyonu gerçekleştiremeyeceği hususlarının izah edildiği aktarıldı.

Kamp yapacak şahısların bireysel olarak 25 Eylül gününden itibaren işletmeye gelmeye başlamaları üzerine gerekli tüm güvenlik önlemleri alınarak kamp yapacak şahısların işletmeyi kullanmalarına müsaade edilmediği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kamp yapacak şahısların işletme içerisine alınmaması sebebiyle bireysel olarak kamp alanının kuzeyinde bulunan hazine arazisine yerleştikleri görülmüştür. Bunun üzerine Kovid-19 tedbirleri kapsamında kamp yapmaya gelen şahıslar üzerinde yapılan denetimlerde; 34 kişiye maske takma kuralına uymamaktan toplamda 30 bin 600 TL, 49 kişiye emre aykırı davranıştan (müzik dinlemek) toplamda 19 bin 208 TL, 29 kişiye sosyal mesafeye uymamaktan toplamda 26 bin 100 TL, genel toplamda 112 kişiye 75 bin 908 TL idari yaptırım kesilmiştir.  Ayrıca Jandarma Trafik Timleri tarafından 13 adet araç trafikten men edilmiş, 6 sürücüye alkollü araç kullanmaktan işlem yapılmış, 37 kişiye diğer trafik suçlarından toplamda 34 bin 415 TL idari para cezası uygulanmıştır. İşletmenin ruhsatının bulunmaması sebebiyle Şile Belediyesi zabıta ekipleri ile irtibata geçilerek iş yeri mühürlenerek kapatılmıştır. Yaklaşık 300 kişiden oluşan şahıslar, yapılan denetimler sonrasında ilçemizden ayrılmışlardır.”