13 Ekim 2021 10:18

Sungurlu Barajı komşu Kandıra’yı ayaklandırdı

Kandıra’da yapılması planlanan Sungurlu Barajı ile ilgili yeniden ÇED raporu düzenlenirken 13 Ekim’de mahkeme görülecek.

Sungurlu Barajı komşu Kandıra’yı ayaklandırdı

Konu hakkında Memleket Partisi İl Yönetimi ve Kandıralı köylüler basın açıklaması yaparken Akçaova Köyü’nden Mustafa Aldemir, “Bizim haklılığımız yine ortaya çıkacaktır. Mücadeleye deva edeceğiz” dedi.

İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılamak için gündeme gelen Ağva ve Kandıra arasında yapımı planlanan Sungurlu Barajı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna olumlu kararı verirken Kandıra’nın Akçaova ve Teksen köylerinin de bulunduğu 18 köyün sular altında kalması gündeme gelmişti. 2019 yılında köylüler ÇED toplantısı yaptırmayarak tepkilerini dile getirirken DSİ tarafından yapılması planlanan Sungurlu Barajı ve HES projesine verilen ÇED olumlu kararı mahkeme tarafından iptal edilmiş, Danıştay ise bu kararı onamıştı.

Mahkeme için tarih verildi

Sungurlu Barajı’nın 25 Eylül’de gerçekleştirilecek ihalesi öncesi 66 kişi İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması için dava açtı. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verirken yeni ÇED raporunun düzenlenmesinin ardından İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nde 13 Ekim tarihinde görülmesi kararlaştırıldı. Dava öncesi Memleket Partisi İl Başkanlığı ve Kandıralı köylüler İzmit Uğur Mumcu Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Memleket Partisi İl Yöneticisi Oğuz Uslu tarafından okunan açıklamada, “Akçakoca ve Teksen’i kapsayan Kocadere havzasında planlanan Sungurlu Barajı, Kandıra ilçesinin yüzde 30’u kadar büyüklükte bir alanını yani 270 km kareyi etkilemekte ve bu havzadaki 50 mahalle ve mevkii su toplama havzasında kalmakta 18 mahalle ve yerleşim mevki 12 kilometrekarelik baraj gölü içinde sular altında kalacaktı baraj yapılırken yaklaşık 200 bin ağaç kesilecek ve vadilerde verimli tarım toprakları yok olacaktır. Kanal İstanbul nedeniyle yok edilecek Sazlıdere ve Terkos Barajı ve Melen Barajı’ndaki yapım hatası nedeniyle devreye girememesi Sungurlu Barajını gündeme getirmektedir” dedi.

“İstanbul’a su kaynağı olsun diye feda edilecek”

13 Ekim’de mahkemenin görüleceğini belirten Uslu, “Bölge halkı 2015 yılından bu yana mücadele vermektedirler. Barajın orada yüzyıllardır yaşayanları yerinden etmeyecek şekilde yapılması talebiyle ÇED raporuna karşı dava açtılar. İki yıl önce davayı kazandılar ancak yeni ÇED raporu yapıldı ve buna karşı açılan dava ise 13 Ekim de İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nde görülecek. Kandıra’yı ekolojik olarak etkileyecek ve yaşayan halkın göç etmesine sebep olacak bu projeden Kocaeli hemşerilerimiz belki farkında bile değil. İlimizin bir ilçesinin iklimini etkileyecek arazinin yüzde 30’u İstanbul’a su kaynağı olsun diye feda edilecek” ifadelerinde bulundu.

“Haklılığımız yine ortaya çıkacak”

Protesto etmeye davet eden Uslu, “Uluslararası su hakkı yasalarına göre öncelikle havzanın o ilde yaşayanların faydalanması öngörülürken yerel ve kamu yöneticilerimizin duyarsız kalması ve herhangi bir şey olmuyormuş gibi davranması hemşehrilik hukukumuza göre yargılanmalıdır. Mahallesini komşusunu köyünü ilçesini ve ilinin insanlarını sevmeyen ve onları korumayan insanların vatanını sevdiklerini söylemesi gerçekçi değildir. Bu nedenle tüm hemşerilerimizin genelde kandıra bölgesinde özelde Sungurlu‘da yapılmaya çalışanları protesto etmeye davet ediyoruz çevremizi ve doğamızı korumak her birimiz ve çocuklarımız için hayati önemdedir” dedi. Uslu’nun ardından konuşan Kandıra Akçaova Köyü’nden Mustafa Aldemir, “2015 yılından beri bu dava devam ediyor. 2 sene önce bu davayı kazandık. Bu rapor tamamen bizim bölgemize uygun olmayan bir rapordur. Bizim haklılığımız yine ortaya çıkacaktır. Mücadeleye deva edeceğiz” ifadelerinde bulundu