29 Eylül 2020 11:46

Kumbaba Kumullarında doğa katliamı mı var?

Şile Kumbaba kumullarında bulunan kum zambaklarının zarar gördüğünün ifade edilmesi üzerine tepkilerde beraberinde geldi.

Kumbaba Kumullarında doğa katliamı mı var?

Şile Çevre Gönülleri Dernek Başkanı Nabi Evren, sosyal medya hesabı üzerinden bir bitki türünün daha üzerinden cinayetinin işlendiğini öne sürüyor.

“Kumbaba kumullarında doğa katliamı” 

Nabi Evren konuyla bağlantılı şu ifadelere yer veriyor: “KUMBABA KUMULLARINDA DOĞA KATLİAMI. KARADENİZ KIYISINDAKİ 27 KIYI KUMULUNDAN BİRİ OLAN KUMBABA KIYI KUMULLARINDAKİ GÜZELLİK, BAŞTA YÜZLERCE KÖK KUM ZAMBAKLARI OLMAK ÜZERE ÖZEL KUMUL BİTKİLERİ, KUMUL TEPELERİNDEN OLUŞAN HARİKA JEOMORFOLOJİ YERLE BİR EDİLMİŞ. YAPACAK BİR ŞEY YOK. DERİNDEN ÜZÜLDÜM. YAZIKTIR GÜNAHTIR BU BİR CİNAYETTİR. 27.09.2020.”

Nabi Evren, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı fotoğraflar ile kum zambağı üzerindeki tehlikelere değinirken fotoğraflarını da gözler önüne serdi.

Kum zambağının cezası 60 bin tl

Kum zambağı (Pancratium maritimum) nergisgiller,  (Amaryllidaceae) familyasına ait, kıyı kumullarında yetişen soğanlı bir bitki türü.

Çok yıllık, soğanlı, genişçe uzun şeritsi yapraklı,  yaklaşık 40–45 cm boyunda, beyaz çiçekli, çiçek sayısı 3-15, koronalı, korona tepallerin 2 / 3 ü kadardır. Çiçeklenme zamanı Ağustos ve Ekim ayları arasındadır.

Tüm Akdeniz ülkelerinde ve Karadeniz’in güney kıyılarında yetişir. Türün nesli tehlike altındadır. Türkiye’de bulunan zambakların ülke dışına çıkarılması suçtur. Türe yönelik en önemli tehdit, kıyı bölgelerinde hızla yayılan yazlık konutlardır.