2 Ekim 2020 21:06

Özelleştirme Idaresi’nden yatırımcılara Şile’de arazi fırsatı

İdare, Hazineye ait taşınmazların özelleştirilmesine dönük kapsamlı ihale süreci başlattı.

Özelleştirme Idaresi’nden yatırımcılara Şile’de arazi fırsatı

 Bu çerçevede, 27 ilde yüzölçümü 1127 dönümü bulan 107 taşınmaz 84 ihaleyle satılacak.Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Hazineye ait taşınmazların özelleştirilmesine dönük kapsamlı bir ihale süreci başlattı. İhalelerde, 27 ilde bulunan yaklaşık 1127 dönüm büyüklüğünde 107 taşınmazın satışı yapılacak.

ÖİB, İstanbul’dan Ankara’ya, İzmir’den Diyarbakır’a, Muğla’dan (Bodrum) Aydın’a (Didim) kadar 27 ildeki bazı Hazine taşınmazlarının satışı için ihale açtı.

İhalelerde, yüzölçümü 1127 dönümü bulan 107 taşınmaz satılacak. İhaleler 2 grup halinde yapılacak. İlk gruptaki taşınmazlar için son teklif verme tarihi 12-13-14-15 ve 16 Ekim olacak. İkinci gruptaki taşınmazlar için ise 26-27 Ekim ve 2-3-4 Kasım tarihlerine kadar son teklifler verilecek.

Başkanlık, ihaleleri, uzun süredir atıl durumda bekleyen arazilerin etkin ve verimli bir şekilde ekonomiye  kazandırılması amacıyla gerçekleştiriyor.

Özellikle İstanbul Şile, Ankara Gölbaşı, İzmir Çiğli ve Torbalı ile Antalya Döşemealtı’ndaki taşınmazlar, düşük nüfus yoğunlukları dolayısıyla pandemi sürecinde yoğun ilgi görüyor.

Şile’de doğa turizmi ve müstakil ev projesine uygun 

Satışı yapılacak araziler arasında İstanbul Şile Çayırbaşı’ndaki taşınmazlar öne çıkıyor. Uzun süredir atıl durumdaki bu  Hazine arazilerinin satışının bölgeye canlılık kazandırması bekleniyor. Arazilere yapılacak yeni yatırımlarla pek çok sektörün hareketlenmesi öngörülüyor. Arazilerin pandemi sonrası artan doğa turizmine ve müstakil ev projelerine uygun nitelikte olduğuna işaret ediliyor. Bu taşınmazlar için son teklif verme tarihi 13 Ekim.