14 Kasım 2021 10:50

Sancaktepe’deki kavga Şile’ye sıçradı!

Sancaktepe Belediyesi’nin Şile’deki denize sıfır arazisini kiralamak için düzenlediği ihaleyi AK Parti İlçe Yöneticisi Kemal Er aldı.

Sancaktepe’deki kavga Şile’ye sıçradı!

Sancaktepe Belediyesi’nin Şile’deki denize sıfır arazisini kiralamak için düzenlediği ihaleyi AK Parti İlçe Yöneticisi Kemal Er aldı. AK Parti Belediye Başkanı Şeyma Döğücü ise “CHP’li birini bulup ihaleyi ona mı vereyim?” dedi.
İstanbul’daki AK Parti Sancaktepe Belediyesi’nin gençlik kampı yapılacağını açıklayarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kiraladığı Şile ilçesindeki 190 bin metrekarelik araziyi AK Parti ilçe yöneticisine kiraladığı ortaya çıktı.

Sancaktepe Belediyesi, 12 Ağustos tarihinde “Orman İçi Dinlenme Yeri Kiraya Verilecektir” başlığıyla bir kiralama ihalesi düzenledi. İhale kapsamında 190 bin metrekarelik ormanlık arazinin tüm yapı ve tesislerin işletme hakkıyla birlikte 10 yıl süreyle kiraya verileceği belirtildi. BirGün’ün edindiği bilgilere göre ise ihaleye sadece AK Parti Sancaktepe İlçe Yöneticisi Kemal Er katıldı ve devasa büyüklükteki orman arazisi 10 yıllığına AK Partili Er’e kiralandı.

Şile’deki denize sıfır ormanlık arazi eski Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem döneminde Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 29 yıllığına kiralanmıştı. Araziye gençlik kampı yapılacağı açıklansa da proje aradan yıllar geçmesine rağmen hayata geçirilmemişti.

“CHP’liye mi ihale vereyim?”

Cevap hakkı kullandırmak için iletişime geçtiğimiz Sancaktepe Belediye Başkanı AK Partili Şeyma Döğücü BirGün’e yaptığı açıklamada, “Söz konusu araziye gençlik kampı yapmak için ekiplerimizle bir çalışma yaptık ve maliyetli bir proje olduğu için belediye olarak bu işi yüklenemedik. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüştük, ama onlar da arazi engebeli olduğu için bu işe girip kamp alanı yapmak istemediler. Biz de bu araziyi bir işletmeciye verip birlikte yapalım diye ihaleye çıktık. İhaleye sadece bir firma katıldı ve ihale onun üzerinde kaldı. İhale tüm yönleriyle yasalar uygun yapıldı” dedi.

AK Partili Döğücü, “AK Parti İlçe Yönetici Kemal Er’in belediyenizden ihale alması doğru mu?” şeklindeki sorumuza ise şu yanıtı verdi: “Bir insan AK Partili olunca ihale alamayacak mı yani? Ben gidip CHP’li birini mi bulup ona ihaleyi vereyim? Bunları kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Kemal Er, AK Partili olmasının dışında Sancaktepeli bir esnaf. İlçemize değer katan bir insanın ihaleye girmiş olması bizim için çok kıymetli.”

Belediye Başkanı Döğücü, “Arazinin ne kadara kiralandığı, belediyenin yıllık ve aylık ne kadar kira alacağına” ilişkin sorularımızı da yanıtsız bıraktı.

Kemal Er ise AK Parti Sancaktepe İlçe yöneticisini olduğunu doğrulayarak, “Arazinin 10 yıllığına işletme hakkını aldım. Arazi üzerinde hiçbir yapı tesis vs. yok. Her şeyi ben yapacağım ve arazi üzerine de 85 milyon TL’lik bir yatırım yapacağım” dedi. AK Partili Er, “Sizin bu ihaleye girmeniz doğru mu?” şeklindeki sorumuza da “İhaleyi maçası yiyip de giremeyenlere sormak lazım bunu… Her şey usullere uygun” diye yanıt verdi.

El altından ihale edildi

Sancaktepe Belediye Meclisi’nin CHP’li meclis üyeleri Osman Aldemir ve İlknur Ünlü yaptıkları ortak açıklamada arazinin AK Parti Yöneticisi Kemal Er’e kiralanmasına tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şile’de Sancaktepe Belediyesi’nce işletilerek Sancaktepe halkının hizmetine sunulması gereken orman arazisi AK Partili Sancaktepe İlçe Yöneticisine el altından ihale edilmiştir. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde AK Parti İlçe Başkanı Adil Kandermir her ne kadar sağlık sebeplerini öne sürerek istifa etmiş olmasa da bizlerde ilçe kamuoyuda çok iyi biliyor ki AK Parti İlçe Başkanı’nın istifa sebebi rant paylaşım kavgasının sonucudur.

Son 12 yılda belediye milyonlarca lira borca sokuldu ve taşınmazları yok pahasına birer birer satıldı. İstanbul’un en başarısız belediyeleri arasında gösterilen Sancaktepe Belediyesi’nin nasıl yönetilemediğini, davanın hizmet davası değil, rant ve saltanat kavgası olduğunu tüm yurttaşlarımızın ve kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz.”