14 Nisan 2022 20:48

Şile Belediyesi Ramazanda gezi başlattı

Şile Belediyesi ‘Geleneksel Ramazan Ayı Kültür Gezileri’, pandemi sonrası 5 Nisan Salı günü yeniden başladı.

Şile Belediyesi Ramazanda gezi başlattı

Şileliler, Şile Belediyesi organizasyonu ile gerçekleştirilen ‘Geleneksel Ramazan Ayı Kültür Gezileri’ ile Ramazan ayı boyunca İstanbul’daki tarihi ve dini mekânlarını hafta içi Salı, Çarşamba, Perşembe, hafta sonu ise Cumartesi ve Pazar günleri ücretsiz olarak gezebiliyor. Şileli vatandaşların ise gezilere ilgisi büyük.

Şileli vatandaşlara İstanbul’un tarihi ve manevi mekânlarını gezme ve görme imkânı

Şile Belediyesi’nin düzenlediği Ramazan ayı etkinlikleri çerçevesinde; yeniden ibadete açıldığından beri 3,5 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği Ayasofya-i Kebir Camii, İstanbul’un yeni sembollerinden biri haline gelen ve ibadete açıldığı 7 Mart’tan bu yana 5 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği Büyük Çamlıca Camii, mucizeleriyle ve dini önemiyle Müslümanların uğrak yerleri arasında yer alan ve dini günlerce binlerce ziyaretçi ağırlayan Hz. Yuşa Tepesi, külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük mimari eserlerden biri olan ve İstanbul’un ana camilerinden biri sayılan Sultan Ahmet Camii ve Haliç kıyısında bulunan Eyüp Sultan Camii gibi kutsal mekânlar ziyaret edilerek, çeşitli yaş gruplarından Şileli vatandaşlara İstanbul’un tarihi ve manevi mekânlarını gezme ve görme imkânı sağlanıyor.

İstanbul’un manevi kültürel kumaşında zaman yolculuğu

Tüm katılanların İstanbul’un manevi ve kültürel çeşitliliğini görebildikleri ‘Şile Belediyesi Geleneksel Ramazan Ayı Kültür Gezileri’nde, Şileli vatandaşlar, İstanbul’un birbirinden büyük manevi mekânları ve büyükleri ile buluşuyor. Teravih ve vakit namazlarının da kılınabildiği geziler sırasında katılımcılara, görkemli tarihimizin yaşandığı ölümsüz mekânlara dair kadim tarihi bilgiler ve nesilden nesile taşınarak, İstanbul’u İstanbul yapan geçmişin hikâyeleri ve değerleri anlatılıyor.

Şile Belediyesi ‘Geleneksel Ramazan Ayı Kültür Gezileri’ ile ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için: 444 74 53