14 Nisan 2021 11:35

Şile Belediyesi sivrisinekle mücadeleyi hızlandırdı

Şile Belediyesi ilçe sakinlerinin huzurlu bir yaz ayı geçirmesi için larvayla mücadele çalışmalarına aylar öncesinden başladı

Şile Belediyesi sivrisinekle mücadeleyi hızlandırdı

İstanbul’un sulak ve yeşil arazileri bakımından en zengin ilçelerinden Şile’de havaların ısınmasıyla birlikte yaz aylarında görülebilecek sivrisinek artışını en aza indirmeye yönelik çalışmalar ilçe genelinde dört bir koldan yürütülüyor. Şile Belediyesi ekipleri, cadde ve sokaklarda ek olarak ilaçlama ve larvayla mücadele çalışmasını sürdürüyor.

İlçede rahat ve huzurlu bir yaz için sahaya inen ekipler mahalle mahalle gezerek belirlenen larva kaynaklarını kontrol ediyor. Sivrisinek ve larva üreme alanı olan su kaynaklarında sıcaklık ölçümlerini yapan teknik ekipler ardından ilaçlama yapıyor.


Sivrisinek ve uçan kanatlı kontrolünün en önemli ayağını oluşturan bu çalışmayla larva artışının önlenmesi amaçlanıyor. Öte yandan larvaların sık bulunduğu kanal ve kanalizasyonlar da termal sisleme cihazlarıyla ilaçlanıyor.

Saksı Altlıklarına Dikkat!

Sahada ki ekipler vatandaşlardan özellikle bahçe ve balkonlarındaki saksı, oluk, eski lastikler, kedi-köpek mama kapları, süs ve plastik havuzlarını temiz tutmaları ve bidonların ağızlarının kapatmalarını istiyor.
Zira ağzı açık su kaplarını çok seven sivrisinekler buralara bir gecede binlerce yumurta bırakıyor.

Kaynakları Kaldıralım, Kapatalım ve Kurutalım 

İlçede tarım alanları ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olması dolayısıyla karasinek üreme kaynağı olan gübreliklerin kapalı tutulması hususunda çiftçilere uyarılar yapılıyor.
Belediye ekipleri bu ziyaretlerde özellikle vatandaşlardan sivrisinekle mücadelede kesin çözüm olan “Kaldıralım, Kapatalım ve Kurutalım” kuralına uyulmasını istiyor.