12 Ekim 2020 11:34

Şile Bezi yeniden hayat bulacak!

Şileli kadınlar üretim yapacak ve gereken destek sağlanacak.

Şile Bezi yeniden hayat bulacak!

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) koordinasyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 2.3 milyon lira tutarında hibe desteği almaya hak kazanan “Şile Bezi Kırsal Kadın Kooperatifi” projesi kapsamında Şileli kadınlar üretim yapacak, moda endüstrisi de Şile bezinden yapılan giysi ve ürünleri dünyaya tanıtacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında İSTKA koordinasyonunda Şile Belediyesi tarafından geliştirilen “Şile Bezi Kırsal Kadın Kooperatifi” projesi başarılı bulundu.

Kadınlara istihdam

Proje, İSTKA koordinasyonunda Şile Belediyesi tarafından Yeditepe Üniversitesi, FMV Işık Üniversitesi ve Şile Halk Eğitimi Merkezi ortaklığıyla yürütülecek.

Proje kapsamında İstanbul’un ilk ve tek coğrafi işaretli ürünü olan Şile bezinin üretim  kapasitesinin artırılması, ekonomik faaliyetlerin kısıtlı olduğu bölgelerdeki kadınların istihdam edilmesi ve bölgenin kırsal kalkınmasında önemli rol oynaması hedefleniyor.

Uzun zamandır bu projeyi planlıyoruz

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı da şunları ifade etti: “Şile bezi, İstanbul’un tek coğrafi işaretli ürünüdür. Tüm bunlardan yola çıkarak bir ilçenin hafızasında, kültüründe bu denli yer kaplayan, özel ve benzersiz bu ürünün öncelikle gelecek kuşaklara bir miras olarak aktarılmasını sağlamayı, sonra da yöremizdeki kadınlarımıza bir nebze olsun ekonomik kazanım sağlayabilmeyi amaçlıyoruz. Uzun zamandır planladığımız bu projeyi, bugün İSTKA marifetiyle hayata geçiriyoruz. 1970’li yıllarda ülkemizin en büyük ihracat kalemi olan Şile bezini, geleneksel yöntemlerine sadık kalarak ülkemizin önemli değerlerinden dokuma sanatçımız Fırat Neziroğlu’nun dokunuşlarıyla bir yaratıcı endüstri ürünü haline getirmek istiyoruz.”

Proje kapsamında köylerde dokuma tezgahlarının sesini yeniden duyuracaklarını aktaran Ocaklı, kadınların bu el emeği, göz nuru ürünlerden geçimini sağlarken, dünya mirasına da katkıda bulunacağını söyledi.