19 Mart 2022 21:19

Şile halkı Meral Aksener’e içini döktü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul’un Şile ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Şile halkı Meral Aksener’e içini döktü

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Şile’de berberinden kuyumcusuna kadar geçim sıkıntısı ve zam isyanıyla karşılaştı. Akşener esnafa, “Siyasetçi takımı sizi unuttu. Siz Türkiye ekonomisinin bel kemiğisiniz” dedi.

“Eczacıların sıkıntısı devam ediyor”

Bir eczaneye giren Akşener, “Eczacıların ilaçla ilgili sorunları vardı, onlar açıldı mı?” diye sordu. Genç eczacı Akşener’e, “Şu anda onlar hâlâ devam ediyor. Fiyat arttıkça müşterilerimizin tepkisi aşırı fazla. Zammı bizim yapmadığımızı belirtiyoruz ama birçok hasta bunu anlamıyor” şeklinde yanıt verdi.

30-40 bin liralık veresiye

Akşener’in dükkandaki veresiye defterini sorması üzerine eczacı, defterin içinde yaklaşık 30-40 bin liralık borç olduğunu kaydetti.

Bir esnaf ise, “Şile’nin avantajı yol parasının olmaması. İş yerimize yürüyerek gidip geliyoruz. Ama bu durum markette değişmiyor” dedi.

“Kuyumcuda kredi kartıyla nakit bozduruyorlar”

Akşener’in ziyaret ettiği kuyumcu esnafı, “İşlerimiz eskiye nazaran onda biri” ifadelerini kullandı.

Kuyumcu esnafı, basım tarihi 1970’lere dayanan altınların bozdurulduğunu doğrulayarak, kredi kartıyla nakit bozduran müşteriler olduğunu da söyledi.

“Yarım kilo alan 250 grama düşürdü”

3 çocuğu olan bir bakkal esnafı, “İşler berbat. Alım gücü çok düştü. Yarım kilo alanlar artık 250 gram alıyor. Bana 4 bin lira elektrik faturası geldi. Kirayla birlikte 8 bin lira” diye yakındı.

Akşener, “Bu dükkan normal şartlarda birinci sınıf bakardı size. Ama bugünün şartlarında zorlanıyorsunuz” şeklinde karşılık verdi.

Lokanta esnafından patlıcan fiyat isyanı

Bir lokanta esnafı ise Akşener’e, “İşler şu an iyi değil. Çok sıkıntılar yaşıyoruz. Aradığımız malzemeyi bulamıyoruz. Patlıcan olmuş 35 lira. Gerçekten bir sıkıntı var şu anda. Bitmeyen yemekleri ihtiyacı olanlara veriyoruz. Çok zor durumdayız” diye konuştu.

Saç sakal kesimine de zam

Akşener’in ziyaret ettiği berber ise, “2 ay önce jilet kutusu 35 TL idi şu an 75 TL. Şu an saç sakal için 70 TL alıyorum” dedi.

Akşener: Siyasetçi takımı bizi unuttu

Akşener, “Esnafı uzun bir zamandır geziyorum. O kadar çok şey öğrendim ki. Siz Türkiye ekonomisinin bel kemiğisiniz… Siyasetçi takımı sizi unuttu. Dolayısıyla ben bu dükkanların içinde kendimizi övmüyorum, başkalarını yermiyorum. Özne sizsiniz” ifadelerini kullandı.

“Çok az kaldı”

Esnaf ziyareti görüntülerini sosyal medya hesabından da paylaşan Akşener, “Bugün İstanbul’a bereket yağdı ama Şileli esnaflarımızın dükkânlarında; ne bereket ne de bolluk vardı… Ödenemeyen kiralardan, artan elektrik fiyatlarına, ilaç yokluğundan, artan katkı paylarına, dertler yine aynıydı. Ama çok az kaldı; tüm bu sorunları beraber çözeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“İleri daima ileri”

Karlı havada gerçekleştirdiği Şile ziyaretinden bir fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan Akşener, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini hatırlattı. Akşener, fotoğrafıyla birlikte paylaşımına, “Yerinde duran, geriye gidiyor demektir… İleri, daima ileri!” Mustafa Kemal Atatürk Şile / İstanbul” notunu düştü.