29 Haziran 2021 12:26

Şile kestane balı sirkesi Unesco yolunda

Kestane balı projesi kültürel değerini nesillere aktaracak.

Şile kestane balı sirkesi Unesco yolunda

UNESCO’nun açmış olduğu Uluslararası Kültürel İfadelerin Çeşitlilik (Diversity of Cultural Expressions) Fonu kapsamında Şile Belediyesi tarafından projelendirilip Unesco’ya sunulan Şile kestane balı sirkesi projesi ile hak kazanacağı fon sayesinde kültürel değerini bir sonraki nesillere aktarılması planlanıyor.

Şile kestane balı  

Şile ilçesinin yüzde 80’lik ormanlarla kaplı yüzölçümünde, kestane ağaçları büyük bir yer tutuyor. Kestane ağaçlarının çiçeklerinden faydalanan arıların ürettiği Şile kestane balı, büyük bir tat ve kalite farkına sahip. İşte tam da bu noktada Şile Yeryüzü Pazarı üreticilerinin üretiminde büyük bir rol oynadığı Şile kestane balı sirkesi ortaya çıkıyor.

Kestane balından üretilen sirke, tamamen geleneksel ve doğal olması sebebiyle tüketicilerden de büyük bir ilgi görüyor.

Şile Belediyesi kültürel değerlere sahip çıkıyor

Şile Belediyesi, Şile kestane balı sirkesinin yeni nesillere aktarılıp, geleneksel şekilde üretiminin devam ettirilmesi ve bu kültürel değerin kaybolmaması için Unesco’nun Uluslararası Kültürel İfadelerin Çeşitlilik (Diversity of Cultural Expressions) Fonu’na başvuruda bulundu. Bu başvuru sonucunda, hak edeceği fonla Şile kestane balının Türkiye’ye ve dünyaya tanıtımı için büyük bir avantaj kazanacak olan Şile Belediyesi, benzer projeleri ile ilçenin kültürel değerlerini sahiplenip, tanıtılmasında ve gelecek nesiller tarafından da bilinmesini sağlayacak.