2 Haziran 2020 19:16

Şile Koronavirüs konusunda avantajlı mı, dezavantajlı mı?

Türkiye’de Kovid-19 salgınında en çok vakanın görüldüğü şehir İstanbul. Yeni normalde, 16 milyon nüfusuyla, kilometrekareye 2841 kişinin düştüğü İstanbul’da sosyal mesafenin nasıl sağlanacağı merak konusu.

Şile Koronavirüs konusunda avantajlı mı, dezavantajlı mı?

Normalleşmenin ilk adımının atıldığı İstanbul’da kilometrekareye düşen kişi sayısı 2841 kişi. En yoğun ilçeler Güngören, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Bağcılar ve Bayrampaşa olarak öne çıkıyor.

Kilometrekareye en az insan Şile’de düşüyor!

Öyle ki kilometrekareye düşen insan sayısı Güngören’de 41 bin 348, Gaziosmanpaşa’da 40 bin 996, Bahçelievler’de 35 bin 944, Bağcılar’da 32 bin 396 ve Bayrampaşa’da 30 bin 526 kişi. 5461 kilometrekarelik megakentin yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi ise 1142 kilometrekare ile Çatalca, en küçük ilçesi ise 7 kilometrekarelik alanıyla Güngören. İstanbul’da kilometrekareye göre en az nüfuslanmanın olduğu ilçeler ise 47 kişiyle Şile, 64 kişiyle Çatalca, 225 kişiyle Silivri, 623 kişiyle Arnavutköy ve 800 kişiyle Beykoz. Durum böyle olunca Kovid-19’dan korunmanın şartı olarak gösterdiği sosyal mesafenin İstanbul gibi bir kentte nasıl sağlanacağı ise merak konusu.

”Bağışıklık kazanmış kişi sayısı %67 olursa risk ortadan kalkar”

En kalabalık ilçeler: Güngören, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler İstanbul’un yüzölçümü bakımından Türkiye’de 65’inci sırada bulunduğuna dikkat çeken İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, nüfusunun 16 milyonu aştığı, çok dar bir şehirde artık kişisel önlemler ön planda olacağını söylüyor.“ Herkes kendisinin Sağlık Bakanı, doktoru olmak zorunda” diyen Erk, şu önerilerde bulundu: “Böylesi hormonlu bir kentte ne yazık ki bir noktadan sonra herkes kendi sağlığından sorumlu olmak durumda. Artık devletin önlemleri geride kaldı. Hastanelerdeki yatak ve uzman sayılarımız belli. İnsanların kapalı, havasız, dar mekânlara girmemesi gerekiyor. En riskli yerler AVM ve plazalar. Açık alanlarda sosyal mesafe kuralına riayet edilmesi gerekiyor. Bulaşıcılık kat sayısı bakımından İstanbul’da bağışıklık kazanmış kişi sayısı yüzde 67 olursa salgın riski ortadan kalkar, virüs sönümlenmiş olur. İstanbul’da şu anki oranın yüzde 15 olduğu tahmin ediliyor. Şayet bu oran doğruysa daha çok işimiz, almamız gereken çok yol var demektir. Bu durumda bulaş riski 2022’ye kadar sarkar.”

Şile avantajlı mı dezavantajlı mı?

Şile’de ki nüfus her ne kadar İstanbul’da kilometrekareye düşen insan sayısında en az olsa da, yazın bu durum değişiyor. Yaz ayları geldiğinde ilçede canlanan turizmle birlikte hareket de başlıyor. İlçede ki geçim kaynakları ve normalleşme süreci değerlendirildiğinde her ne kadar hareket berekette olsa, Şile’de sosyal mesafeye çok ama çok dikkat edilmeli. Yüzölçümünde ki insan oranı değerlendirildiğinde, Şile’de sahil kısmında yoğunlaşma yazın çok daha fazla. Şile Aktüel Haber’in ulaştığı sağlık yetkilileri ise, ‘’Kesinlikle rehavete yer yok. Evet hayatımızı yaşamaya devam edeceğiz ama asla eskisi gibi olmayacağız. Her an virüs zirve yapacakmış gibi de temkinli olmak zorundayız’’ ifadelerini kullandı.

Şile – Şile Haber – Şile Haberleri, Şile Belediyesi – Şile Ağva – Şile Plajları, Şile Otelleri