4 Kasım 2022 21:41

Şile sahilleri için seferber olundu

Daha temiz bir Şile için “Sahil Temizleme ve Atık Ayrıştırma” etkinliği gerçekşleştirildi.

Şile sahilleri için seferber olundu

Şile Belediyesi AB İklim Diplomasisi Haftası’nda İktisadi Kalkınma Vakfı(İKV) İstanbul AB Bilgi Merkezi işbirliği ile farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen atık toplama etkinliğine İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, İKV Genel Sekreter Yardımcısı M. Gökhan Kilit de katılım sağladı.

AB İklim Diplomasisi Haftası kapsamında tüm dünyada ortaklaşa düzenlenen ve üniversite öğrencilerinin katıldığı etkinlikte, gençler arasında iklim değişikliği, çevre kirliliği ve atıkların ayrıştırılması konularında farkındalık ve duyarlılık oluşturulması amaçlandı. Sahil temizleme etkinliğinin ardından atık ayrıştırma tesisine gidilerek atıkların ayrıştırılmasıyla ilgili bilgilendirme ve uygulama etkinliği yapıldı.

İstanbul, Marmara, Aydın, Fenerbahçe ve Medeniyet Üniversiteleri öğrencileri ile birlikte çevre gönüllüsü vatandaşlar ile Şile Belediyesi çalışanları Uzunkum Plajı’nda sahilde bulunan atıkları topladı. Katılımcılar ve çevre gönüllüleri tarafından 34 kg kâğıt, 97 kg plastik, 51 kg cam, 36 kg metal, 22 kg geri dönüşmeyen atık olmak üzere toplamda 240 kg atık toplandı. Sahilde toplanan atıkların Şile Belediyesi Atık Getirme Merkezinde ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılmasının ardından son bulan etkinlikte, katılımcılara Atık Getirme Merkezi ile ilgili bilgi de verildi.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı: “Temiz bir gelecek için çevre temizliği konusunda sağduyu!”

Çevre temizliğine karşı hassasiyetlerini dile getiren Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı “Şile’mizde düzenli aralıklarla çevre bilincini aşılamak amacıyla birçok farklı projeyi hayata geçiriyoruz. Atık Getirme Merkezimizde çocuklarımızla geri dönüşüm ataölyeleri yapıyoruz. Bugün yine benzer bir etkinlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Temiz bir sahil, temiz bir gelecek için en başta en büyük evimiz, dünyamızı kirletmeyelim. Temiz bir gelecek için, çevre temizliği hususunda sağduyulu olalım”dedi.