21 Ocak 2022 22:38

Şile’de gençler için neler yapılıyor?

Şile Çavuş Mahallesi’nde gençler için hayata geçirilecek olan Gençlik Merkezi projesinin detayları belli oldu.

Şile’de gençler için neler yapılıyor?

Şile Çavuş Mahallesi, 96 ada, 7 parsel üzerinde Gençlik Merkezi projesi 3650 m² alan üzerinde projelendirilmiştir.

Tarihi Şile Cezaevi gençlere hizmet verecek

1950’li yıllarda Adalet Bakanlığı’nın tip projesine göre, geleneksel taş mimarisiyle, kasaba tipi cezaevi olarak hizmete giren tarihi Şile Cezaevi, Şile Belediyesi tarafından projelendirilerek kütüphane olarak yeniden işlevlendirilmiştir.

Şile tarihinde önemli bir yer tutan, belli yaşın üstündeki tüm Şile’li vatandaşlarımızın hatırasında yeri olan eski cezaevinin tarihi dokusunu bozmadan mevcut taşları restore edilerek gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, ilçede önemli bir eksik olarak görülen Gençlik Merkezi’nin temellerini atacağını eylül ayında duyurmuştu.

Proje kapsamındaki planlar ise şu şekildedir:

1-1 adet Kültür yapısı planlanmıştır. Bodrum kat + 2 kattan oluşmaktadır. Bodrum katta 185 m² alanda; kantin, idari ofis, tesisat odası, ıslak hacimler bulunmaktadır.

2-Zemin katta 185 m² alanda; 4 adet derslik, 2 adet toplantı odası bulunmaktadır.

3-Birinci katta 225 m² alanda; kütüphane, has oda, sergi holü, derslik ve ofis bulunmaktadır.

3-Tarihi bina (cezaevi) tek kat, 255 m² alandan oluşmaktadır. Zemin katta ; sergi salonu, entalasyon alanı, kütüphane ve okuma alanları bulunmaktadır.

4-Cezaevinin çatısı açılır kapanır cam paneller şeklinde tasarlanmıştır. Bu şekilde camlar açıldığında eski plan tipindeki avlu işlevlendirilmiş olacaktır.