10 Eylül 2020 12:33

Şile’de ihaleye çıkılmadan inşaat izni verildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belediye şirketlerine ihaleye çıkmadan inşaat izni verdi.

Şile’de ihaleye çıkılmadan inşaat izni verildi

CİMER’e yapılan bir başvuruda Şile’nin Karakiraz köyü Kömürcüoda mevkinde bulunan İSTAÇ’a ait katı atık düzenli depolama alanında 4.000 ton/gün kapasiteli Biyometanizasyon Tesisi ve 20 MW kurulu gücünde elektrik ve ısı enerjisi üretim tesisi için ihaleye çıkılmadan ve ÇED süreci tamamlanmadan Vega Hereko Enerji Üretim San ve Tic. A.Ş adlı şirkete inşaat izni verildiği belirtildi.

Ancak izin öncesi Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği’ne göre “ÇED olumlu” kararı alındı, ne de ihaleye çıkıldı.

Yüzde 8 pay aldı iddiası

Belediyenin şirkete ayrıcalık tanıyan kararının arkasında ise Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) yattığı öğrenildi.

Hükümetin yerli ve milli enerji üretimini teşvik etmek için devreye aldığı Yekdem’den yararlanabilmek için şirketlerin tesislerini 31 Aralık’a kadar devreye almaları gerekiyor.

Bu nedenle belediye de hukuksuzluğa göz yumdu. Belediye, şirketin alacağı YEKDEM desteğinin yalnızca yüzde 8’ine razı olduğu belirtildi.

Ancak ihale düzenlenseydi bu pay yüzde 30’a kadar çıkabilirdi. Şirket 10 yıl boyunca her yıl devletten 28 milyon dolar alacak. Bunun 2.5 milyon doları belediyeye kalacak.

Ancak ihale düzenlenseydi 5 milyon dolar daha girecekti. Bu rakamlara göre Belediye açıklama henüz yapmadı.

Gelişme olduğunda Şile Aktüel olarak gelen cevapları yayımlayacağız.