11 Eylül 2022 15:50

Şile’de İlhan Ocaklı başarılı mı?

Genel ve Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte gözler Belediye Başkanlarının çalışmalarına çevrildi. Peki İlhan Ocaklı başarılı mı?

Şile’de İlhan Ocaklı başarılı mı?

Uzun yıllar AK Parti Şile İlçe Başkanlığı yapan İlhan Ocaklı, 2019 yılında Belediye Başkanı seçilmişti. Peki yeterince Şile’ye hizmet edebildi mi?

İlhan Ocaklı 2019 yılında Belediye Başkanı “seçildiğinde” dolar 5.34’tü. Yıl 2022 ve dolar şuan 18.22. Tarafsız bir yayın organıyız, ne İlhan Ocaklı’yı övüyoruz nede Ak Parti’yi kötülüyoruz. Ekonomik politikalar dolayısıyla gelinen bu süreçte giderler artmış, yatırımlar büyük ölçüde durmuştur.

Ekibini oluşturması 1 yıl!

Bir Belediye Başkanı’nın ekibini oluşturması eğer kazandığı belediye kendi partisindeyse 1 buçuk yıl, değil ise en az 2 yıl süre gerektirir. Uzun yıllar İlçe Başkanlığı yapan ve ilçeyi bilen İlhan Ocaklı için bu süre maksimum 1 yıl olmalıdır. Geçtiğimiz yıl 2 Başkan Yardımcısını değiştiren İlhan Ocaklı, ekibini kurma konusunda bu süreyi aşarak başarısız olmuştur. Liyakatli bir isim olan ve Teknik Başkan Yardımcısı olarak göreve başlayan Yasin Çakır’dan ise beklenti oldukça büyük. Şile’nin dokusuna yakışır dönüşüme imza atılması ve imar planları bekleniliyor.

Verilen sözler ve yatırımlar!

Başkan İlhan Ocaklı ve ekibi yerel seçim öncesi projeler açıkladılar, sözler verdiler. İlhan Ocaklı “adayken” 4.50 olan dolar şuan 18.22. Yine adaylık sürecinde pandeminin P’si yokken, seçimin ardından pandemi gerçeğiyle karşılaşıldı. Şile Belediyesi dünyanın en güzel coğrafyalarından birine sahip olsada bütçe anlamında büyük bütçelere sahip değil.

İBB’nin CHP’ye geçmesiyle birlikte İlhan Ocaklı ve ekibinin eli zayıfladı. Tüm bu şartlar adaletli ve hakkaniyetli değerlendirildiğinde; Başkan İlhan Ocaklı gençlik merkezlerinden spor salonlarına, prestij caddelerinden yeni meydanlara, Ağva’nın elektrik sorunundan ilçe ekonomisine katkı sağlayan proje ve tanıtımlara kadar birçok işe imza attı. Şile Belediyesi sadece turizm ilçesi değil Kültür-Sanat ilçesi oldu aynı zamanda. Bu anlamda Başkan Yardımcısı Ömer Keser, Kültür Müdürü Ogün Yıldız ve ekibinin emekleri büyük.

Başkan Ocaklı, Ağva’ya Hastane sözünü tam olarak hayata geçirirse, Şile Ağva otoyol açılışını 2024’e kadar yaptırabilirse büyük bir hizmet süreci tamamlanmış olacak. Perspektife geniş açıdan bakıldığı zaman İlhan Ocaklı bu anlamda başarılı olmuştur.

Halkı yeterince kucaklayabildi mi?

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, vatandaşla diyalogları en iyi kuran Belediye Başkanları arasında ilk sıralarda yer alıyor. İstanbul’un birçok ilçesinde Ocaklı’nın adı geçtiğinde “O başkanı halk çok seviyor” yanıtı veriliyor. Muhalif kesim ise bu durumu, “Kameramanı güzel fotoğraf çekiyor ve güzel kadrajlar yakalıyor, tamamen algıdan ibaret” şeklinde yorumluyorlar. Diğer İlçe Belediyeleri incelendiğinde, mahallelerden kovulan Belediye Başkanları var. Belediye önünde eylemler yapılan ilçeler var. Her gün ulusalda boy boy partisine zarar veren haberlerle gündeme gelen Belediye Başkanları var. Bu açıdan değerlendirildiğinde İlhan Ocaklı çok ama çok başarılıdır.

Peki Ocaklı, ilçedeki muhalefet partisi temsilcilerini kucaklasa, geçmiş dönem ilçe yöneticileri ve mahalle başkanlarından kırgın olanlara özel çalışmalar yapsa, kendisinden önceki Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ile bir araya gelip buzları eritse, Şile siyasetinin ilklerine ulaşıp hasta yataklarında ziyaret edip onure etse, kendisine kötülük yapana iyilik yapsa, civarındaki kim olduğunu bilmediğimiz 3 dört kişinin olumsuz etkileriyle hareket etmese kötü mü olurdu? Siyah güvercin değil Şile’de yeni bir sayfa açıp beyaz güvercinler uçursa kim kazanır, kim kaybederdi? Soruyoruz…

Adalet ve hakkaniyet siyasi parti ayrımı yapmaksızın kendine hak gördüğünü başkasına da hak görebilmektir. Bu çerçeveden bakıldığında İBB’de daha iyi anlaşılacaktır. Bir sonraki haber analizde İBB ve çalışmalarını ele alacağız.