23 Mayıs 2023 22:52

Şile’de konut fiyatları 9 kat arttı!

Gayrimenkule olan yüksek talep, fiyatların kontrolsüz yükselişini beraberinde getirdi. Şile’de konut fiyatları 9 kat arttı.

Şile’de konut fiyatları 9 kat arttı!

Gayrimenkule olan yüksek talep, fiyatların kontrolsüz yükselişini beraberinde getirdi. Şehirlerde yatırımcı ilgisi, yazlık bölgelerde ise pandemi tabanlı ihtiyaçlar bu yükselen ivmede önemli etkenler olarak görülüyor. Bu nedenle 2020 yılından bu yana geçen 3 yıllık süreçte yazlık bölgelerdeki konut satış değerleri bazı bölgelerde 9’a katlandı. Yapay zeka ile gayrimenkul değer hesabı sunan Endeksa, yazlık bölgeleri mercek altına aldığı raporunda, konut satış değerlerinde İstanbul Şile son 3 yılda yaşadığı yüzde 884 artış ile Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Antalya’da son üç yılda yüzde 867, Alanya’da yüzde 815, Bodrum’da yüzde 675, Silivri’de yüzde 638, Mersin’de yüzde 713 değer artışı göze çarpıyor.

1 metrekaresi 40 bin TL

Bu kapsamda hem İstanbul şehir merkezine yakın olmak hem de merkezde yaşamak istemeyenlerin oluşturduğu talep Şile ve Silivri’deki fiyat artışlarını hızlı tırmandırdı. İstanbul Şile son 3 yıldaki yüzde 884 artış ile Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Şile bölgesindeki son üç yıldaki konut satış fiyatı değer artışı yüzde 884 seviyesini bulurken, bu artış son bir sene için ise yüzde 132 olarak ölçüldü. Şile’de satılık konutlarda metrerake fiyatı 40 bin liraya yakın seyrediyor. Şile’de satılık konutlarda stok adedi ise 429, kiralık konutlarda ise 77 olarak ölçüldü.

Antalya ikinci sırada3 yıl içindeki satılık konut değer artışı sıralamasında Antalya ise Türkiye’de ikinci sırada yer aldı. Kentte son üç yılda satış fiyatı değer artışı yüzde 867 artarken, bu oran son bir sene için ise yüzde 141 oldu. Antalya’da satılık konut stok adedi 5 bin 744, kiralık konutlarda ise 2 bin 68 olarak ölçüldü. Satılık konutlarda metrekare bazında Nisan 2023 güncel verilerine göre, Antalya’da metrekare satış fiyatı 26 bin oldu.
Yazlık bölgeler içinde öne çıkan Bodrum genelinde son bir yıldaki satılık konut fiyat artışı yüzde 93 olarak ölçüldü. Zaten yüksek olan fiyat ölçüsü bazındaki bu bir yıllık artış bile mevcut fiyatları yeniden ikiye katlamış oldu. Metrekare satış fiyatı ise 60 bin lirayı aşıyor. Bodrum genelinde son 3 yıl içerisindeki satış fiyatlardaki değer artışı seviyesi ise yüzde 675 gibi ortalamanın oldukça yüksek bir noktasında seyrediyor.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ortamını nedeniyle en çok talep gören ilçe ise Alanya oldu. Yabancı nüfus artışı ilçede fiyatları hızlı tırmandırdı. Satılık piyasasında Alanya’da, son 3 yıldaki artış yüzde 815 olurken, son bir yıldaki değer artışı yüzde 130 olarak gerçekleşti.

Kiralarda hızlı yükseliş

Yazlık bölgelerdeki kiralık konut piyasasındaki artış da satılık piyasasına benzer bir şekilde ilerliyor. Şile’de konut kiraları son bir yılda yüzde 144, son üç yılda ise yüzde 739 artış gösterdi. Antalya’da ise konut kiraları son bir yılda yüzde 79, son üç yılda ise yüzde 434 arttı. Alanya’daki kiralar son 3 yılda yüzde 613 artış gösterdi. Bu oran Kuşadası’nda yüzde 108, Çanakkale’de yüzde 133, Fethiye’de yüzde 117 seviyelerinde bulunuyor. Yazlık bölge tercihinde kendini gösteren Mersin’deki artış ise son dönemde deprem göçleri ile oluştu. Mersin’deki kiralık konut fiyatları son 1 yılda yüzde 124 arttı.