7 Ağustos 2020 13:03

Şile’de nerede gezebilirim ? İşte o liste!

Şile, yoğun şehir hayatından uzaklaşmak isteyen İstanbulluların en yakın ve en gözde duraklarından biridir. Karadeniz sahiline uzanan küçük bir ilçe olan Şile, gezmekten ve keşfetmekten keyif alacağınız bir yerdir.

Şile’de nerede gezebilirim ? İşte o liste!

Şile ayrıca; Bodrum, Marmaris ya da Alaçatı gibi kalabalık tatil rotaları yerine, daha sakin ve daha huzurlu bir tatil arayanlar için de idealdir. Özellikle sonbahar aylarında oldukça sakin ve huzurlu bir atmosferi ile ilçe, yaz aylarında tatilciler için daha popüler ve kalabalık bir plaj alternatifi oluşturmaktadır.

İstanbul’a yalnızca bir saat uzaklıkta olan Şile, 2004 yılından bu yana İstanbul’un bir ilçesi olarak kabul edilmektedir.

Şile’de yapacağınız bir gezi; doğanın tadını çıkarabileceğiniz ve bölgenin sunduğu kültürü görebileceğiniz, dinlendirici bir gezi olacaktır.

Huzurun Adresi: Ağva

Ağva gezisi, doğa ile iç içe olmayı ve birkaç günlüğüne şehrin kalabalığından uzaklaşmayı sevenler için idealdir. Buraya geldiğinizde, keyifli grup turları ile Göksu Nehri’nde bir tekne gezisine çıkabilir ve muhteşem Karadeniz sahilini keşfedebilirsiniz.

Buraya gelen pek çok ziyaretçi tarafından “cennetten bir köşe” olarak adlandırılan Ağva; yemyeşil ormanları, mavi nehirleri ve Karadeniz kıyıları ile ziyaretçilerine keyifli bir atmosfer sunmaktadır.

Küçük bir yer olmakla birlikte, Ağva’da yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Bunlardan biri, keyifli bir köy kahvaltısıdır. Nehir kıyısında ya da Karadeniz manzarasına sahip büyüleyici restoranlardan birinde kahvaltı yapabilirsiniz.

Ağva’da keyifli bir kahvaltı ile güne başladıktan sonra; Aşıklar Yolu’nu, Göksu ve Yeşilçay nehirlerini, Kerpe’yi, Halı Koyu’nu, Kadırga Koyu’nu, Saklı Göl gibi pek çok doğal güzelliği keşfedebilirsiniz.

Ağva’ya, havaların sıcak olduğu bir mevsimde geldiyseniz, sakin ve temiz plajlarının da keyfini çıkarabilirsiniz. Ağva, Kilimli, Sahilköy, Kumbaba ve Kabaköz plajları, etraftaki en popüler plajlardır.

Ağva’da ayrıca; kano deneyimi yaşayabilir, balık tutabilir, trekking yapabilir ya da ailenizle birlikte keyifli bir piknik yapabilir, bir yandan da denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Tarihi Bir Deniz Feneri: Şile Feneri

Şile Feneri, Şile’yi keşfetmeye başlamak için ideal bir başlangıç noktasıdır.

1800’lü yılların ortalarında, Sultan I. Abdülmecid tarafından Fransız mühendislere inşa ettirilen fener, 19 metre yüksekliği ile Avrupa’nın en uzun fenerlerinden biridir ve ışığı, yaklaşık 30 km ileriden görülebilir.

Fenerin tarihi, aslında Bizans dönemine kadar uzanmaktadır; ancak, çöktükten sonra Osmanlı döneminde yeniden inşa edilmiştir.

Günümüzde hala kullanımda olan tarihi bir deniz feneri olan Şile Feneri, Şile ilçesinin kuzeybatısında, Karadeniz kıyısında, Şile burnundaki kayalık bir noktada yer almaktadır.

Cenevizlilerden Kalma Kale: Şile Kalesi

Şile’nin merkezinde yer alan ve ilçenin tarihi yapılarından biri olan Şile Kalesi’nin tarihi, geçtiğimiz yıllarda yeniden şekillenmiştir.

Tarihi Bizans dönemine dayandığı bilinen Şile Kalesi’nin aslında Cenevizliler döneminde inşa edildiğini gösteren işaretler bulunmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda restore edilen ve eski harap görüntüsü yenilenen kale, 2000 yıllık tarihi ile ilçede görülmesi gereken yerlerden biridir.

Ocaklı Ada Kalesi adıyla da bilinen Şile Kalesi, yeni görüntüsü ile sosyal medyada da uzun bir süre konuşulmuştur.

Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya Şile Feneri’nin 600 metre gerisindedir. Taşlar arasından çıkan su kaynağı akış biçiminden kaynaklı olarak “Ağlayan” olarak kalmıştır. Ağlayan Kaya Plajı da buraya yakın konumdadır. Mavi bayraklı bir plaj olan Ağlayan Kaya Plajı İstanbulluların denize girebilecekleri yerler arasındadır.

Ağlayan Kaya’ya en yakın konumdan 139 ve 139A numaralı otobüsler geçmektedir. Geri kalan yol ise yürüyerek gidilmektedir.

Keyifli Bir Yürüyüş İçin: Aşıklar Yolu


Ağva’nın Yeşilçay nehrine paralel sokakları takip ettiğinizde, Aşıklar Yolu’na ulaşabilirsiniz.

Burada yürüyüş yapabilir, etraftaki balıkçıları izleyebilir, kuşları, ördekleri ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Ayrıca, balık tutmayı seviyorsanız; yol boyunca, nehir kenarında balık tutma deneyimi de yaşayabilirsiniz.

İki kilometre uzunluğundaki Aşıklar Yolu, Ağva’da romantik bir yürüyüş deneyimi yaşamak için idealdir.

Muhteşem Karadeniz Köyleri

M.Ö 7.yüzyıldan beri bölgede mevcut olan balıkçı köyleri, günümüzde Şile’de popüler ziyaret noktalarından biridir.

Akdeniz ve Ege’de yapılacak masraflı bir tatil yerine, daha sakin bir tatil ortamı arıyorsanız, doğanın ve huzurun tadını çıkarabileceğiniz Şile’nin Karadeniz köylerinden birini tercih edebilirsiniz.

İstanbul kalabalığından uzaklaşıp doğa ile iç içe olabileceğiniz Şile’nin köyleri arasında; Kabaköz Köyü ile Karacaköy yer almaktadır.

Bizans döneminde Rumlar tarafından kurulan Karacaköy, meydanında yer alan yaklaşık bir asırlık çınar ağacı ile meşhurdur.

Şile’de ziyaret edebileceğiniz diğer köyler arasında; Alacalı, Avcıkoru, Bozgaca, Büyük Bucaklı, Çataklı, Çayırbaşı, Darlık, Erenler, Gökmaslı, Hacıllı, Değirmençayırı, İsaköy, Kadıkoy, Karakiraz, Kurfallı, Kurna, Meşrutiyet, Osmanköy, Sahilköy, Şuayipli, Tekke, Yaylalı, Yeniköy ve Yeşilvadi köyleri de yer almaktadır.

Doğa ile İç İçe: Ulupelit Köyü

Ulupelit Köyü; sessiz, sakin, huzurlu ve mütevazi atmosferi ile kesinlikle olmak isteyeceğiniz bir yerdir.

Bu sevimli köyde, yalnızca 300 kişi yaşamaktadır. Bu da burada rahat rahat vakit geçirebileceğiniz ve şehrin kalabalığından uzakta kafanızı dinleyebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Ulupelit Köyü’nün yerlileri, zamanlarının büyük bir bölümünü orman ve serada geçirir.

Şile’nin ve İstanbul’un en iyi doğasına sahip olan bu köy, Şile’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Ayrıca, köydeki birbirinden şirin evler ve muhteşem ağaçlar da güzelliği ile büyülemektedir.

Ulupelit Köyü’nde, Şile’nin en iyi trekking alanları da bulunmaktadır.

Kumbaba Tepesi

Kumbaba Tepesi Şile’nin merkezine yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Adı deniz ve kum ile şifa dağıtan bir alimin lakabından gelmektedir. İncecik kumların tedavi edici etkisi deri, solunum, sindirim ve lokomotor hastalıklarında başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Kumbaba’nın 400 yıl önce Türk alimin kum tedavileri üzerine Mısır ve Babillilerden bilgi almak için oralarda yaşadığını belirtmektedir. Bir bakıma günümüzün fizyoterapisti olan Kumbaba’nın asıl adı ise bilinmemektedir.

Kumbaba Tepesi’ne Üsküdar’dan kalkan Şile otobüsleri ile ulaşmak mümkündür.

Değirmençayırı Şelalesi

Değirmençayırı Şelalesi Şile’ye 33 km uzaklıktadır. Şile-Gebze ilçeleri sınırlarında yer almaktadır. 15 metre yükseklikten akan şelale yaz mevsiminde az yağıştan dolayı kurumaktadır. Değirmençayırı Şelalesi’nin en güzel manzarası ilkbahar ve sonbahar mevsiminde ortaya çıkmaktadır.

Değirmençayırı Şelalesi’ne ulaşım özel araçla sağlanmaktadır.

İstanbul’a Miras: 11 Göller Vadisi

Şile ziyaretinize Ağva ile devam ettiğinizde, burada görmeniz gereken yerlerden biri de muhteşem doğası ile 11 Göller Vadisi’dir.

İrili ufaklı göllerin birbirini takip ettiği bölgede; kayaların üzerinden atlayarak ilerlemeniz gerektiğinden, buradayken biraz dikkatli olmanız gerekmektedir.

Gölleri takip ettiğinizde, gittikçe yukarı doğru çıktığınızı fark edeceksiniz. Buraya ulaştığınızda, muhteşem manzaranın ve keşfedilmemiş noktaların seyrine dalabilirsiniz.

Fenerin Hemen Yanı Başında: Kavala Parkı

Deniz fenerinin hemen altında yer alan konumu ile Şile Feneri’nden başlayan Şile gezinize, bu parkta keyifli vakit geçirerek devam edebilirsiniz.

Kavala Parkı’nda; çocuklar için oyun alanları, yürüyüş alanları, peyzaj alanları, manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz seyir terasları ve manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir kafe-restoran bulunmaktadır.

Kavala Parkına gittiğinizde, Şile Feneri’nin ve Karadeniz’in muhteşem denizinin fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmemenizi öneririz.

Ayrıca, parkın bitiminde yer alan merdivenlerden çıkarak kayalara ulaşabilirsiniz. Buraya geldiğinizde, farklı bir görüş noktanız olacak ve Şile sahili boyunca keşfe çıkabilirsiniz.

Muhteşem Doğası ile Büyülüyor: Göksü ve Yeşilçay Nehirleri

Şile ve Ağva’yı ziyaret edenlerin büyülenmesinin en önemli nedenlerinden biri, muhteşem doğası ile büyüleyen Göksu ve Yeşilçay nehirleridir.

Ağva’nın batı tarafında yer alan Göksu nehri, özellikle son 15 yıllık süreçte, güzel butik otelleri ile popüler bir bölge olmuştur. Dünyada giderek daha popüler hale gelen Göksü Nehri; doğası ve yeşil atmosferi ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Günümüzün modern dünyasından kaçıp, sessiz ve sakin bir ortamda olma olanağı sunan Göksu Nehri’ndeyken; kuşlar, kurbağalar, kaplumbağalar ve balıkların arasında olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yeşilçay Nehri, Göksu Nehri’nden daha canlı ve biraz daha kalabalıktır.

Kıyısında yer alan Liman Restoran’da, keyifli bir akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Ağva Limanı da Yeşilçay Nehri üzerinde yer almaktadır. Nehrin sonuna ulaştığınızda, iskelede gün batımını izlemekten keyif alacaksınız.

Tarihi Bizans Kalesi: Ocaklı Kalesi

Şile sınırları içerisinde yer alan dört adet kaleden biri olan Ocaklı kalesi, Cenevizliler döneminden kalmıştır.

Şile’nin simgeleri arasında yer alan kalenin uzunluğu 12 metredir.

Yapıldığı günden bu yana iki kez yenilenen Ocaklı Kalesi, Osmanlı döneminde gözetleme amacıyla onarılmıştır. Daha sonra defineciler tarafından tahrip edilmiş ve sonraki yıllarda yeniden yenilenmiştir.