6 Kasım 2020 15:45

Şile’de ormanları korumak hepimizin görevi!

İstanbul Şile’de 12 yıldır faaliyet gösteren kalker ocağının ardından şimdi de beton santrali ve asfalt plent tesisi kuruluyor. Kurulacak yeni tesislerde ormanlık alanın içinde bulunuyor.

Şile’de ormanları korumak hepimizin görevi!

İstanbul’un Şile ilçesi Üvezli köyünde 12 yıldır doğayı ve ormanları tahrip ederek faaliyet gösteren kalker ocağının ardından şimdi de bölgeye beton santrali ve asfalt plent tesisi kuruluyor.

Birgün’den Gökhan Başcan’ın haberine göre, Özyurt Agrea ve Maden İşletmeleri adlı şirket tarafından kurulmak istenen tesis ve santralın proje bedeli 4 milyon 750 bin lira.

Şirket bakanlığa başvurdu

70 hektar ruhsatlı ve 31 hektarlık alanda işlem izni olan şirket, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na asfalt plent tesisi ve beton santralı kurmak için başvuruda bulundu. Proje tanıtım dosyasına göre yılda 1 milyon 680 bin ton kapasiteli 2 adet asfalt plent tesisi ve yine yılda 960 bin ton metreküp kapasiteli 2 adet beton santralı kurulması planlanıyor.

Yerleşim yerine çok yakın konumda

Yapılması planlanan santral ve tesis ise kalker ocağı gibi yerleşim yerlerine çok yakın. Orman sınırları içerisinde yer alan bölgeye en yakın yerleşim yeri sadece 895 metre uzaklıkta.

Ayrıca projelerin yapılacağı ormanlık vasfındaki alanda endemik bitki türleri de yer alıyor.

Proje tanıtım dosyasında, “Türkiye’nin Tehlike altındaki nadir ve endemik bitki türleri” adlı çalışma incelenmiş ve tesisin çevresinde deve dikeni, ayrık otu ve ballı baba isimli türlerin nadir türler sınıfında, sığır kuyruğu türünün ise nadir veya tehdit altında olmayan endemik türler arasında yer aldığı tespit edilmiştir” ifadelerine yer veriliyor.

Kalker ocağı 2008’de bakanlıktan onay almıştı

Ormanlık alana kurulan ve binlerce ağacı katlederek 12 yıldır faaliyetini sürdüren kalker ocağı ve kırma eleme tesisi için 2008 yılında çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı verilmişti.