1 Haziran 2023 18:10

Şile’de plajlar kaç para olacak?

İstanbul ve çevresindeki plajların yaz tarifesi belli oldu.

Şile’de plajlar kaç para olacak?

İstanbul ve çevresindeki plajların yaz tarifesi belli oldu. İşletmelere giriş 100 liradan başlıyor 650 liraya kadar çıkıyor. Adalar’da Kilyos ve Şile’de ücretler dikkat çekiyor. Öte yandan vatandaşlar Şile, Maşukiye, Sapanca, Güzeldere, Topuk Yaylası, Cumalıkızık ve Gölyazı turları için kişi başı ayıracağı ortalama bütçe de ortaya çıktı.
Haziran ayının gelmesiyle birlikte herkes bütçesine göre tatil yapmak için bir arayışa girdi. Akdeniz ve Ege’de bu yıl 4-5 yıldızlı otellerde üç-dört günlük bir tatil yapmanın maliyeti oldukça kabarık. Uçak ve otobüs biletini eklediğinizde ya da yakıt masrafını düşündüğünüzde günübirlik aktiviteler daha cazip bir hal alıyor. Havalar henüz tatilciler için istenilen sıcaklıklara ulaşamasa da İstanbul ve çevresindeki plajlar bu hafta sonundan itibaren açılmaya başlıyor.

650 liraya kadar çıkıyor

Hürriyet’ten Emre Eser’in haberine göre, özellikle İstanbul’da toplu taşıma ile gidilebilen Adalar, Kilyos ve Şile’deki plajlar müşterileri için son hazırlıklarını yapıyor. Plajların giriş ücretleri kişi başı 100 liradan başlıyor 650 liraya kadar çıkıyor. Yeni sezon tarifelerini belirleyenler arasında Büyükada’da bulunan Eskibağ Plajı (Halik Koyu) hafta içi de hafta sonu da gelen misafirlerden kişi başı 100 lira talep ediyor. Yine Büyükada’da yıllardır hizmet veren Yörükalı Plajı’nda ise kişi başı giriş ücreti hafta içi 250, hafta sonu 300 lira. Şile’deki Maya Beach hafta içi kumsal girişi için 300 lira, hafta sonu kumsal girişi için ise 450 lira talep ediyor. Aynı işletme VIP bölümü için ise hafta içi 450 liralık hafta sonu için ise 650 liralık bir tarife belirlemiş. Çoğu Plaj okulların kapanmasıyla birlikte açılacak. Ayrıca isterseniz Heybeliada’daki Alman Koyu gibi ücretsiz alanları da tercih edebilirsiniz.

Sapanca 400 lira

İçinde deniz ve güneş olan aktivitelerden pek hoşlanmıyor onun yerine sokaklarda ya da mesire alanlarında dolaşmayı ve belki de fotoğraf çekmeyi seviyorsunuz. Bunun için de en uygun seçenekler ise günübirlik turlar. Şile, Ağva ve Polonezköy turları kişi başı 350 lira, Maşukiye ve Sapanca turları kişi başı 400 lira, Güzeldere Şelalesi ve Topuk Yaylası turu 400, Cumalıkızık, Gölyazı ve Trilye kişi başı 475 lira, Edirne turu kişi başı 500 lira, Çanakkale ve Gelibolu turları ise kişi başı 530 liradan satılıyor. Ayrıca İzmir çıkışlı Avyalık Cunda Adası turları da kişi başı 460 lira.

Araç kiralama bin lirayı buluyor

Ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte bir günlük plan yapmak istediniz. Ancak bu planınız için mutlaka bir otomobil gerekiyor ve siz de araç kiralamayı düşünüyorsunuz. Bu noktada geçtiğimiz yıla kıyasla fiyatların bir hayli yüksek olduğunu görebilirsiniz. Cumartesi sabah saat 08:00’de alıp aynı akşam saat 20:00’de bırakacağınız düşük paketteki bir araç için ortalama ücretler günlük sigorta ile birlikte 900 lira ila 1000 lira arasında. Seçtiğiniz aracın sınıfı ve konforu arttıkça fiyat 2 bin lirayı da aşabiliyor.

Bayramda fiyat artışı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan nisan ayı verilerine göre son bir yılda ulaştırma alanında gerçekleşen fiyat artışı yüzde 25.56, eğlence ve kültürde yüzde 46.38, lokanta ve otellerde ise yüzde 66.41 oldu. Turizm işletmecileri özellikle temmuz ayında ücretlerde yapılması beklenen yüksek artışlarla beraber turizm alanındaki mal ve hizmetlerde yeni zamların fiyatlara yansıyacağını belirtiyor. Bazı işletmeciler ise Kurban Bayramı tatili ile birlikte fiyatların yüzde 20 ila 30 arasında yükseleceğini söylüyor.

Kaynak: Posta/Ekonomi