18 Aralık 2021 16:19

Şile’de Şeb-i Arus töreni

Hz. Mevlâna, ‘Şeb-i Arus’ törenleriyle Şile’de anıldı.

Şile’de Şeb-i Arus töreni

Şile Belediyesi, Şilelileri kültür ve sanat etkinlikleri ile buluşturmayı sürdürüyor. Dünyaca tanınan düşünür ve mutasavvıf Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumi, vefatının 748’nci yılında Şile’de davetlilerin ilgiyle izlediği çok özel bir törenle anıldı.

Hz. Mevlâna, ‘Şeb-i Arus’ törenleriyle Şile’de anıldı

İnsan sevgisini merkeze alan Hz. Mevlâna’nın vefatının 748’nci yılı, Şile Kültür Merkezi’nde 16 Aralık Perşembe 19.30’da Şile Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Hz. Mevlâna’nın 748’nci Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri’ kapsamında gerçekleşen Şeb-i Arus töreniyle anıldı. Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında düzenlenen ve büyük ilgi gören anma programına, Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı ile Şile İlçe Müftüsü Metin Akbaş, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Vakt-i Şerif Hayrola” Şeb-i Arus Töreni’nde muhteşem sema gösterisi

Şile Kültür Merkezi’ndeki anmada “Vakt-i Şerif Hayrola” Şeb-i Arus Töreni, genel sanat yönetmeni Salih Bilgin, müzik direktörü: Birol Yayla, postnişin Hüseyin Erek, Neyzen Başı Salih Bilgin, semazen başı Hasan Oruç ve kudümzen başı Kamil Bilgin’den oluşan Hezarfen San’at Topluluğu tarafından gerçekleştirildi. Gösterinin ardından sahneye çıkan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı sanatçılara çiçek takdiminde bulundu. Bu maneviyat dolu gecede bizleri yalnız bırakmayan değerli komşularımıza teşekkür ederiz.

‘Şeb-i Arus’ nedir?

30 Eylül 1207’de Afganistan kenti Horasan’ın Belh şehrinde doğan Hz. Mevlâna, 17 Aralık 1273’te Konya’da vefat etti. Hz. Mevlâna, ölüm gününü yeniden doğuşu ve sevdiğine yani Âllah’a kavuşmak olarak kabul ediyordu. Öldüğü güne ‘düğün gecesi’ anlamına gelen ‘Şeb-i Arus’ dediği için de Mevlevilikte, Hz. Mevlâna’nın öldüğü gün, ‘Şeb-i Arus’ olarak kabul edildi.