14 Aralık 2022 19:20

Şile’de toprak ana günü

Şile Yeryüzü Pazarı’nda ‘Toprak Ana Günü’ düzenlendi.

Şile’de toprak ana günü

Hızlı ve sağlıksız tüketime karşı geleneksel, sağlıklı ve temiz gıda, tohum, üretim ve yerel tatların önemine dikkat çekmek, bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla her yıl Aralık ayında kutlanan ‘Toprak Ana Günü’ renkli görüntülere sahne oldu.

Şile Yeryüzü Pazarı’nda düzenlenen etkinlikte birçok doğal gıda yapım ve tadım atölyeleri ziyaretçilerle buluştu. Şile’ye özgü yöresel lezzetlerle, birbirinden özel gastronomi reçetelerinin sunulduğu tadım ve uygulama atölyeleri ile etkinlik boyunca ziyaretçiler bilgilendirilirken, atölye sonrasında farklı lezzetlerin tadımı da gerçekleştirildi. Saat 11’de başlayan ve doğal tarım meraklılarının üreticilerle buluştuğu etkinlikte, geleneksel tarım ile ata tohumunun tarımda kullanımının önemine dikkat çekildi.

İki tescilli ürün

Şile Arıcıları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Can Şile Kestanae Balı’nın gıdada İstanbul’un coğrafi işaretli tescilli tek ürünü olduğunu belirterek, “Şile olarak iki coğrafi ürünümüz var Şile bezimizden sonra ikinci ürünümüzde Şile kestane balımızdır. Meşakkatli süreçlerden sonra yeni hizmete açılan dolum tesisimizde el değmeden hazırlanan ballarımızla İstanbul’a ve ülkemizin dört bir noktasına ballarımızı ve özellikle talep gören tescilli Şile kestane balımızı gönderiyoruz. Ayrıca zaman zaman çeşitli illerde düzenlenen Akademik alanlarda gerçekleşen seminerlere ilçemizdeki yetiştiricilerle katılıyoruz ve bizlerde bu toplantılarda sunumlar gerçekleştiriyoruz” dedi.