28 Eylül 2020 16:48

Şileli berber Adem Aybay’ın 23 yıllık duygulandıran serüveni!

Şile’de berberlik yapan Adem Aybay, 23 yıldır aynı yerde çalışarak meslekte çıtaları zorluyor. 

Şileli berber Adem Aybay’ın 23 yıllık duygulandıran serüveni!

1997 yılında Isparta’dan Şile’ye gelen ve ailesinden ayrı kalarak zor günler geçiren Adem Aybay, 13 yaşında iken berberlik mesleğine başladı. Mesleğe çırak olarak adımını atan Aybay’ın 23 yıllık serüvenini sizler için derledik.

“Adımımı atar atmaz süpürgeyi elimde buldum”

Şile Üsküdar Caddesi’nde bulunan Salon Yasin Küçüközer’de çalışan, Şile’nin tanınan ve sevilen siması Adem Aybay, Şile Aktüel Haber’e özel açıklamalar yaptı. Samimi açıklamalar yapan Adem Aybay, “13 yaşında Isparta’dan Şile’ye geldim. Ağabeyimin vasıtasıyla Yasin usta ile tanıştım ve adımımı atar atmaz süpürgeyi elimde buldum. Böylece meslek hayatımız başladı” dedi.

“Bu işi yapabilir miyim diye çok düşündüm”

İlk zamanlar bu mesleği bırakmak istediğini fakat bırakamadığını ifade eden Aybay, “Çıraklık döneminde bu işi yapabilir miyim diye çok düşündüm. Işletmemizin sahibi Yasin usta, sen büyük bir usta olacaksın traşa başla dedi. İlk traşımı Yasin ustanında telkiniyle beni işe sokan öz ağabeyim Yılmaz Aybay’la yapmış oldum” dedi.

“İlk ve son traşım oluyordu”

Cümlelerini samimiyetle ve tebessümle kurarak devam eden Adem Aybay, “Ağabeyimi traş ettiğimde suratı hep kanadı. Jiletle kesmiştim. Az kalsın ilk ve son traşım oluyordu. O günden sonra bu mesleği bırakmak istedim fakat Yasin usta hep sırtımı sıvazladı, hep bana destek oldu. Bende 23 yıldır kendisiyle beraber çalışıyorum” dedi.

“Küçük bir nüfusa büyük bir aileye sahibiz”

Esnafların toplumun atar damarı olduğunu vurgulayan Aybay, “23 yıldır Şile’nin en işlek caddesinde çalışıyoruz. Burada binlerce insan tanıdık. Kimin ne sorunu var, kime ne katkı sunabiliriz sürekli yardımlaştık. Biz burada küçük bir nüfusa büyük bir aileye sahibiz” ifadelerini kullandı.

İşletme sahibi Yasin Küçüközer‘de Şile Aktüel Haber’e samimi açıklamalarda bulundu. Küçüközer, “Adem kardeşimiz 13 yaşında adımını attı. İstikrarlı şekilde ağabeylik-kardeşlik ilişkimiz devam ediyor. Biz hep bu samimiyette olduk. Bu hayatta kararlılık çok önemlidir. Adem kardeşimizin büyük bir usta olacağını hissetmiştim” ifadelerini kullandı.

Bizlerde şuanda Şile’nin sayılı berberlerinden biri olan Adem Aybay’a başarılar dilerken, kararlılığın çok önemli olduğunu birkez de bu vasıtayla tekrarlıyoruz.