21 Ocak 2021 11:53

Şile’ye Savunma Sanayisinde üs kuruluyor

Şile’de Savunma Sanayi Meslek Lisesi açılacak.

Şile’ye Savunma Sanayisinde üs kuruluyor

İstanbul Valiliği’nde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şile Belediyesi ve Repkon Makina A.Ş. arasında sektörün ihtiyacına yönelik donanımlı insan gücü yetiştirecek ‘mesleki eğitim işbirliği protokolü’ imzalandı.

İmza törenine, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Şile Belediye Başkan Vekili Özcan Kara, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Repkon Makina ve Kalıp Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ayet Azer Aran ve Genel Müdür İbrahim Külekçi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür ve Şile İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özen  katıldı.

Açılacak olan meslek lisesi, fabrika bünyesinde eğitim verecek. Koordinenin sağlanacağı ve mesleki donanımın yükleneceği okul için tahsis edilen arazide, hayırsever tarafından yapılacak olan 20 derslikli yeni okul binası ve 200 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdunda eğitim faaliyetlerine devam edecek. Açılacak okulda; makine ve tasarım teknolojileri alanı, savunma mekanik sistemleri dalı ile endüstriyel otomasyon teknolojileri alan ve dalı programları olacak.

‘Önemli bir eser kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz’

Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak açılacak okulda eğitim, hazırlık ve dört yıl olacak. Yeni okul binasına dair eğitim alanının imarla ilgili tüm işlemleri, alt yapı, hafriyat gibi hizmetler Şile Belediyesi tarafından sağlanacak.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Şile ilçemize, ilimize, ülkemize ve sevgili öğrencilerimize yeni bir soluk getirecek savunma sanayi temalı Ar-Ge Merkezi statüsünde önemli bir eser kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.