14 Haziran 2024 21:20

Başkan Kabadayı’dan Şile’de bayram teyakkuzu!

Şile’de huzurlu bir Kurban Bayramı için satış ve kesim yerlerinden cami ve sosyal tesislere kadar tüm alanlarda hazırlıklar tamamlandı. Vatandaşların buluşacağı camiler özenle temizlenirken, zabıta ve temizlik ekipleri 7/24 hizmet verecek.

Başkan Kabadayı’dan Şile’de bayram teyakkuzu!

Şile Belediyesi vatandaşların kurban ibadetlerini gönül rahatlığıyla yerine getirmesi ve bayram tatili boyunca ziyaretlerini huzurla yapabilmesi için tüm ekipleriyle sahada olacak. Vatandaşlar kurban satış ve kesim yerleri ve ilçe genelinde verilen zabıta, veteriner ve temizlik hizmetleriyle mutlu bir bayram yaşayacak.

Camilerde bayram mesaisi

Bayram sabahı ilçe sakinlerinin ibadetlerini gerçekleştireceği camilerde tatlı bir telaş yaşanıyor. İlçedeki tüm camilerde yıl boyu düzenli temizlik hizmeti veren mobil ekipler, bayram öncesinde de ibadethanelerin iç ve dış mekânlarını temizliyor. Arife günü ise bayrama özel her caminin avlu ve girişi yıkanacak.

Bayram boyunca ziyaretlerin yapılacağı merkezi mezarlıkların çevresi ve yol kenarları da ekipler tarafından temizleniyor, ziyarete hazırlanıyor.

Zabıta ve veteriner ekipleri sahada

Şile Belediyesi veteriner hekimleri ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’yle birlikte kurban kesim ve satış yerlerinde yaptıkları denetimlere devam edecek.

İlçeye satış için getirilen küçük ve büyük baş hayvanlar kontrol edilerek, kurban için uygun olmayan, yaşı küçük olan veya halk sağlığını tehdit eden hayvanların kesimine izin verilmeyecek.

Veteriner ekipleri, kesimlerin sıhhi şartalar ve dini hükümlere uygunluğunu denetleyecek. Zabıta ekipleri ise vatandaşların sağlık ve çevre temizliğine uygun olarak kesim yapması için bayram boyunca kontrollerini sürdürecek. Ayrıca, kurban kesim yerlerindeki trafik yoğunluğunu önlenmek için tedbirler alınacak.

Temizlik ve ilaçlama hizmeti

Temizlik ekipleri, kurban kesim yerlerini ziyaret ederek hayvansal atıkların hijyen koşullarına uygun toplanması için hizmet verecek.

Şile Belediyesi’nin 444 74 53 No’lu Çözüm Merkezi’ne yapılacak münferit kurban atığı alım talepleri karşılanacak.

İlaçlama ekipleri ise bayramdan önce olduğu gibi kurbanlık kesim ve satış yerlerini karasinek ve lavra üremesine karşı ilaçlayacak.

Sosyal tesisler ziyaretçileri bekliyor

Şile’nin doğal manzaraları ve enfes lezzetlerin eşliğinde hizmet veren nezih sosyal tesisler de bayram boyu ziyaretçilerini ağırlayacak. Sofular Mesire alanı, Liman Guetta Coffee, İskorpit Balık Restaurant, Mercanköşk Çamlık Restaurant, Kavala Gutta Coffee, Ağva Gutta Coffe vatandaşların hizmetinde olacak.