29 Nisan 2020 03:58

Şile Tahlisiye binalarını biliyor musunuz?

Şile Tahlisiye binalarını biliyor musunuz?

Şile Tahlisiye binalarını biliyor musunuz?

Tahlisiye teşkilatı en köklü denizcilik kurumlarımızdandır. Günümüzde Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri adını alan teşkilat 1866 yılında Tahlisiye İdaresi adı altında kurulmuştur. Bu nedenle Karadeniz’de boğazın her iki yanında konuşlanan teşkilatın İngilizler tarafından 1866 da yapılan binaları ve eski kurtarma malzemeleri tarihi eser niteliğindedir.

Şile merkezdeki istasyon, koğuş, kayıkhane ve rokethaneden oluşur. Şile’nin sembollerinden olan bu mimari değer, zamanın yıpratıcı etkisinden nasibini almış ve yer yer deformasyona uğramıştır. 2011 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları neticesinde önce Tahlisiye binası orijinaline uygun olarak tamamlanmış, devamında da Tahlisiye Kayıkhanesi aslına uygun biçimde yenilenerek ilçe turizmine kazandırılmıştır. Şile’nin 150 yıllık denizcilik kültürünü yansıtan bu sembol değerler, yapılan restorasyon çalışmaları ile gelecek kuşaklara aktarılabilecektir.
Kentteki iki rokethaneden Harmankaya’da bulunan yıkılmış, Kumbaba önündeki ise ayaktadır. Alacalı İstasyonundaki koğuş ve gözetleme kulesi kullanılmaktadır. Kayıkhanesi ise kumul istilası ile işlevini yitirmiştir.
Karaburun istasyonundaki koğuş, gözetleme kulesi ve kayıkhanesi sağlam durumdadır ve kullanılmaktadır.
Karakiraz ve Sofular mağara rokethane binaları sağlam durumdadır.