12 Haziran 2024 20:49

İstanbul’un en temiz denizi Şile ve Adalar!

İstanbul genelinde denize girilebilecek mavi renkte, yani mükemmel seviyede deniz suyuna sahip plajlar ise sadece Şile ve Adalar’da bulunuyor.

İstanbul’un en temiz denizi Şile ve Adalar!

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’daki plajların temizlik durumunu inceledi ve bazı bölgelerde alarm verildiğini belirtti. İstanbul genelinde denize girilebilecek mavi renkte, yani mükemmel seviyede deniz suyuna sahip plajlar ise sadece Şile ve Adalar’da bulunuyor. Bu bölgelerdeki plajlar, temiz su kriterlerini karşılayarak denize girmeye uygun olarak değerlendirildi.

İstanbul’da plajlar alarm veriyor!

Sağlık Bakanlığı’nın incelemelerine göre özellikle Florya’daki Güneş Plajı, Riva ve Eyüpsultan’daki Çiftalan Plajları kırmızı alarm veriyor. Menekşe, Kısırkaya ve Beylikdüzü Plajları’nın da temiz su kriterlerine ulaşamadığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından her sezon düzenli olarak gerçekleştirilen “Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Yüzme Suyu Takip Sistemi” analizlerinin sonuçları açıklandı. İstanbul’da deniz suyunun kalitesi hakkında önemli veriler sunan rapor, şehirdeki plajların durumunu gözler önüne serdi.

Mükemmel seviyedeki deniz suyuna ulaşmak zorlaştı

Analiz sonuçlarına göre, İstanbul’da mavi renk yani mükemmel seviyedeki deniz suyuna ulaşmak artık oldukça zor. Şehirdeki birçok plajın deniz suyu kalitesinde ciddi sorunlar olduğu tespit edildi. Özellikle Florya’daki Güneş Plajı, Riva ve Eyüpsultan’daki Çiftalan Plajları kırmızı alarm veriyor. Bu plajların deniz suyu kalitesi, sağlık açısından risk oluşturacak seviyede düşük.

Temiz su yetersiz

NTV’de yer alan habere göre; raporda, Menekşe, Kısırkaya ve Beylikdüzü plajlarının da temiz su kriterlerine ulaşamadığı belirtildi. Bu plajların su kalitesi, yüzme ve diğer su aktiviteleri için yeterli seviyede değil. Durum sadece Marmara Denizi’nde değil, Karadeniz kıyılarında da benzer şekilde kötü. Karadeniz kıyısındaki Kısırkaya ve Çiftalan plajları da kirli suya sahip.

Şile ve Adalar’da durum iyi

İstanbul genelinde denize girilebilecek mavi renkte, yani mükemmel seviyede deniz suyuna sahip plajlar ise sadece Şile ve Adalar’da bulunuyor. Bu bölgelerdeki plajlar, temiz su kriterlerini karşılayarak denize girmeye uygun olarak değerlendirildi.

Etiketler: