12 Mayıs 2020 04:28

Şile’de nereler gezilebilir?

İstanbul’un Karadeniz’e kıyısı olan ilçelerinden Şile, upuzun sahilleri ve doğal güzellikleri ile her zaman bu büyük ve karmaşık şehrin saklı cennetlerinden biri olarak görüldü.

Şile’de nereler gezilebilir?

Kısa hafta sonu tatillerine renk katan ve sükunet arayanlara da istediklerini sunabilen güzellikteki Şile, İstanbul’un yanı başında olmasına rağmen bir o kadar da uzaklaşmış hissettiriyor ve insana iyi geliyor.

Siz de İstanbul’daki bir hafta sonunuzu Şile’de gezilecek yerleri keşfetmeye ayırmaya ne dersiniz? Emin olun, pişman olmayacaksınız!

Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri olan Sanat Güneşimiz Zeki Müren’in Bodrum’dan önce Şile sevgisi ile anıldığını biliyor muydunuz? Hatta Şile’de yöre halkının “Zeki Müren Mağarası” olarak andığı bir mağara bile var. Ünlü sanatçı çok sevdiği bu mağaraya sık sık gider, hatta burada gün batımı manzarası eşliğinde dostlarına konser verirmiş. Kim bilir, belki siz de şu hayatta aradığınız ilhamı Şile’nin güzelliğinde bulursunuz…

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Ağva manzarası

Tüm hafta işlerle ve trafikle boğuştuktan sonra doğayla buluşmaya ve biraz dinginleşmeye ihtiyaç duyarsanız, Şile’nin doğal güzellikleri kurtarıcınız olabilir. Erkenden yola çıkarsanız trafiğe kalmadan Şile’ye doğru yol alabilirsiniz. Şile kahvaltı mekanları arasından birini seçip doğruca oraya gidebilir ve güne enfes bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Sadece bu kahvaltı bile hafta içinden kalan yorgunluğu silmeye yetecektir tabii ama emin olun Şile size çok daha fazlasını vermeye hazır!

Şile tatiliniz sırasında yeşilin ve mavinin bin bir tonuna şahit olabilir, tarihin izlerini günümüze taşıyan yerleri ziyaret edebilirsiniz. Yılın her zamanı ziyaretçilerini ağırlamaya hazır olan bu şirin balıkçı kasabası, göz alıcı manzaralarıyla herkesin kalbini çalmayı başarıyor. Şile plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarmak istiyorsanız yaz aylarını iyi değerlendirin. Diğer mevsimlerde ise doğanın ve dinginliğin tadını çıkarabilirsiniz çünkü Karadeniz kıyısında yer alan Şile’de sert rüzgarlar görülüyor. Mesela kış aylarında şömineli Şile otellerinden birinde romantik bir tatil yapmaya ne dersiniz?

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile Plajı yel değirmeni

İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında oldukça popüler olan Şile, şehrin merkezine ortalama 60 km mesafede yer alıyor. Özellikle hafta sonu tatillerini en güzel şekilde değerlendirmek isteyenler tarafından tercih edilen bölgede konaklama seçenekleri oldukça çeşitli. Şile’de lüks oteller de var ekonomik pansiyonlar da… Hatta burada kamp yapılacak alanlar bulmak da mümkün.

İstanbul’a yakın olmak ama stresten ve gürültüden olabildiğince uzaklaşıp huzuru içinizde tüm canlılığıyla hissedeceğiniz bir tatil yapmak için gideceğiniz Şile’de gezilecek yerler hakkında biraz bilgi edinmek isterseniz biz sizin için güzel bir liste hazırladık bile. Listeye eklenmesini istediğiniz yerler olursa bize yorum olarak iletebilirsiniz. Keşfiniz de keyfiniz de bol olsun!

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile Feneri ve manzara

İçindekiler

 

Şile’de Gezilecek Tarihi Yerler

1. Şile Kalesi

Şile’nin merkezinde, Ocaklı Ada mevkiinde yer alan ve Ocaklı Kale adıyla da bilinen Şile Kalesi, Şile’nin sembol yapılarından biri. Cenevizliler tarafından inşa edildiği düşünülen 12 m yüksekliğindeki bu tarihi kalenin geçmişinde Bizans ve Osmanlı zamanlarından da izler yer alıyor. Zamanla tahrip olan kaleyi günümüzdeki haline getiren röleve çalışmaları Şile Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi iş birliği ile yapıldı.

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile Kalesi Deniz Manzarası

2. Sarıkavak Kalesi

Şile’nin merkezine 22 km uzaklıkta yer alan Sarıkavak Köyü, doğal güzellikleri ile olduğu kadar tarihi kalıntılarıyla da görülmeye değer yerlerden. Bizans ve Osmanlı zamanlarından izler taşıyan Sarıkavak Kalesi de burada yer alıyor. Günümüzde oldukça bakımsız bir durumda olan kalenin Cenevizlilerden kaldığı biliniyor. Sarıkavak Köyü, şakayık çiçeğinin yetiştiği yerlerden biri olarak da öne çıkıyor.

3. Şile Feneri

Şile silüetinde kendini belli eden ikonik bir yapı olan Şile Deniz Feneri, dünyada aktif olarak görev yapan en büyük ikinci fener olarak biliniyor. 19 m yüksekliğe sahip olan Şile Feneri, 1859 senesinde inşa edildi. Türkiye’nin en büyük deniz feneri olan Şile Feneri, 2014 senesinde Şile Deniz Feneri Müzesi olarak ziyarete açıldı. Yaz aylarında feneri ziyaret edebilir hatta burada yer alan çay bahçesinde manzara eşliğinde keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Kalenin siyah ve beyaz renklerden oluşan şeritli yapısı, onun daha iyi görülebilmesini sağlıyor. Deniz fenerinin tepesine çıkmak için 72 basamak bulunuyor. Şile Deniz Feneri’nin bir tur dönüşü 120 saniye sürüyor. Kuleden yayılan ışık 35 mil uzağa ulaşabiliyor. Burası Şile’de görülecek yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile Feneri

4. Tarihi Şile Evleri

Şile’nin geçmişteki yöresel mimarisini anlamamızı sağlayan, ahşap malzeme ile yapılan ve genellikle 2 katlı olan Tarihi Şile Evleri,  yaklaşık 150 yıllık tarihe sahip yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Bu evlerin bir kısmı hala kullanımda ve korumaya alınmış durumda. Bazı evler restore edilerek günümüze kadar ulaşmış. Eski ahşap Şile evleri daha çok Balibey ve Hacı Kasım mahallelerinde yer alıyor. Buralara giderek bölgenin eski kentsel dokusunu görebilirsiniz.

5. Hanımsuyu Çeşmesi

Şile’nin tarihi yerleri söz konusu olduğunda karşımıza adı en çok çıkan yerlerden biri Hanımsuyu Çeşmesi oldu. Çarşıda yer alan bu tarihi çeşme, Mısırlı Hatice Hanım tarafından 1871 senesinde yaptırılmış. Çeşmenin yapıldığı sırada deposuna şeker katıldığına dair bir efsane var ve bu sebeple çeşmenin suyunun hala tatlı olduğu söyleniyor. Şile’deki bir diğer tarihi çeşme de yaklaşık 600 yıl önce Bizanslılar tarafından yaptırılmış olan Kabakoz Köyü Çeşmesi, burayı da ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile Sahili kayıklar

Şile’de Gezilecek Doğal Yerler

1. Ağlayan Kaya

Şile’nin en ünlü yerlerinden biri, efsanelere de konu olmuş olan Ağlayan Kayalar… Şile Feneri’ne yakın bir konumda yer alan bu kayalar, aralarından sızan su nedeni ile ağlıyor gibi görünüyor. Burada dar bir koy bulunuyor ve mavi bayraklı Ağlayan Kaya Plajı, Şile’de denize girilecek yerlerden biri olarak öne çıkıyor.

Ağlayan Kaya efsanesi 1730 senesinde yaşanmış bir aşk hikayesinden ilham alıyor. Yörenin en zengin tüccarı Dimitri Ağa, eşi ve kızı Eftelya ile yaşamaktadır. 250 baş koyundan sorumlu öksüz çoban Mehmet ise annesi ile beraber Dimitri Ağa’nın çiftliğinde hayatını sürdürmektedir. Eftelya ile Mehmet zamanla birbirlerine aşık olur. Mehmet Eftelya’yı babasından ister ancak aşklarına izin verilmez. Mehmet ve annesi çiftlikten kovulur.

İki aşık son kez birbirini görmek için buluşur ve bugün Ağlayan Kaya olarak anılan kayanın üstünde oturur. Sarılıp ağlarken göz yaşları birbirine karışır. İki aşık son kez göz göze gelip sessizce Karadeniz’in hırçın dalgalarına bırakırlar kendilerini ve kaybolurlar. İşte bu hüzne dayanamayan kayanın da o günden beri bu iki aşık için gözyaşı döktüğü söylenir.

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile Ağlayan Kaya Plajı

2. Kumbaba Tepesi

Şile’nin en turistik noktalarından Kumbaba Tepesi’ni de mutlaka görmelisiniz. Tepede yer alan Kumbaba Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Buradaki kırmızı ve turuncu tonlarına sahip kumların demir ve bakır alaşımlı radyonktriteli kumlar olduğu biliniyor. Bu alanı Güneş Hamamı olarak kullanan Bizanslılar zamanından beri kumların romatizma hastalarına iyi geldiği düşünülüyor. Burada yer alan Kumbaba Plajı’nda denize de girebilirsiniz.

3. Şile Saklı Göl

Şile’de hafta sonu kahvaltısı yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından olan Saklı Göl, doğal güzelliği ve yürüyüş yolları ile gerçekten güzel bir atmosfer sunuyor. Şile’ye 14 km mesafedeki Karamandere Köyü’nde yer alan bu yapay baraj gölünün kıyısında bir işletme hizmet veriyor. Şile’de mangal ya da kahvaltı yapmak isterseniz buraya mutlaka gelmelisiniz. Şile’de doğa ile iç içe olmanın tadını çıkarabileceğiniz güzel yerlerden biri burası.

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile Saklı Göl hafta sonu kahvaltı yerleri

4. Ağva

Göksu Nehri ve Yeşilçay Nehri arasında uzanan sevimli tatil kasabası Ağva, şehrin karmaşasından uzak doğal ve huzurlu bir ortam sunuyor tüm ziyaretçilerine. İstanbul’a yakın tatil yerlerinden biri olarak son yıllarda gittikçe kalabalıklaşmaya başlasa da hala doğası ile huzur saçmaya devam ediyor. Ağva’da gezilecek yerler arasında mağara ve şelaleleri ile ünlü Hacıllı Köyü, Kadırga Koyu, Kilimli Koyu ve Kalemköy yer alıyor. Ağva’da nehir kıyısında kahvaltı yapabilir, kano ya da tekne ile nehir turu yapabilir, nehirde balık tutabilir, trekking yapabilir, bisiklet ya da ATV turlarına katılabilirsiniz. Ağva plajlarında yüzmek de keyifli olabilir.

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Ağva Plajları

5. Değirmençayırı Şelalesi

Şile’nin merkezine 33 km mesafede yere alan bir doğal güzellik olan Değirmençayırı Şelalesi, Gebze sınırına yakın bir noktada bulunuyor. Şile’de doğa yürüyüşleri yaparak birbirinden güzel şelaleler ve göller görebilirsiniz. On Bir Göller Vadisi’ni ve Hacıllı Şelalesi’ni de Şile’de görülecek doğal güzellikler arasına eklemeyi unutmayın.

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Ağva Hacıllı Şelalesi

Şile Mağaraları

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihte önemli bir yere sahip olmasıyla da dikkat çeken Şile, geçmişte Roma baskısından kaçan Hristiyanlar için sığınak olmuş mağaralara ev sahipliği yapıyor. Cilalı Taş Devri’nde bile Şile mağaralarında yerleşimin izlerine rastlandığı söyleniyor. Şile’nin merkezinde ve köylerinde pek çok mağara yer alıyor. Zeki Müren’in manzaraya karşı arkadaşlarına konser verdiği mağarayı mutlaka görmelisiniz. Şile tatiliniz sırasında listemizde yer alan mağaraları ziyaret edebilirsiniz.

 • Ocaklıada Mağarası
 • Tersane Mağarası
 • Feneraltı Mağarası
 • Akşam Güneşi Mağarası
 • Tavanlı Mağaraları
 • Sofular Mağarası
 • Meşrutiyet Mağarası
 • Ekşioğlu Mağarası
 • Karabeyli İnleri
 • Sığır Çopulu Mağarası
 • Gölcük İni
 • Yukarı Kışla Mağarası
 • İnkese Mağarası
 • Soğuksu Mağarası Gürlek Mağarası
 • Gökmaslı Mağarası

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile Mağaraları

Şile Plajları

Karadeniz kıyısında uzanan Şile denizi zaman zaman oldukça dalgalı olabiliyor. Sakin olduğu günler olsa da Şile’de denize girerken dikkatli olmanızı öneriyoruz. Şile’de denize girilecek yerler özellikle Anadolu Yakası’nda yaşayan İstanbullular için önem kazanıyor. Hafta sonunu Şile’de deniz ve güneşin tadını çıkararak geçirmek gerçekten keyifli… Şile’de yer alan mavi bayraklı plajlar, yaz aylarında çok sayıda misafir ağırlıyor. Öne çıkan Şile plajları listemizi inceleyerek siz de yüzmek için gideceğiniz yere karar verebilirsiniz.

 • Şile Kumbaba Plajı
 • Şile Ayazma Plajı
 • Şile Uzunkum Plajı
 • Ağlayan Kaya Plajı
 • Sofular Köyü Plajı
 • Akçakese Plajı
 • İmrenli Plajı
 • Sahilköy Plajı
 • Ağva Plajı
 • Ağva Kilimli Koyu
 • Ağva Kadırga Koyu
 • Kurfallı Plajı
 • Karacaköy Plajı
 • Şuayipli Köyü Plajı
 • Kabakoz Köyü Plajı
 • Şile Doğancılı Plajı
 • Şile Sahil Köy Plajı

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile Plajları

Şile Hakkında

İstanbul’a yakın oluşu nedeniyle özellikle yaz aylarında dikkat çekici bir tatil yeri haline Şile, doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile keşfedilmeyi hak ediyor. Cilalı Taş Devri ve Buzul Çağı sonrası dönemden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan bu güzel sahil kasabası, günümüzde hala upuzun sahilleri ve yemyeşil ormanları ile dikkat çekiyor.

Şile nüfusunun 2018 yılına ait resmi verileri 2019 yılının başlarında açıklandı. Bu bilgilere göre 2018 yılında Şile nüfusunun 36.516 kişi olduğu görülüyor. 2018 yılı verileri dikkate alındığında;

 • Geçtiğimiz sene 35.131 kişi olan Şile nüfusunun bu sene arttığı görülüyor.
 • Şile nüfusunun 17.711 kişi ile %48,50’si kadın ve 18.805 kişi ile %51,50’si erkek.

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile Kalesi genel manzara

Şile’nin Köyleri

Kimi sahile yakın kimi daha orman içinde olan Şile köyleri, görmeye değer güzellikler barındırıyor. Şile’nin köyleri 2013 senesinde çıkan bir konun sonrasında mahalle statüsüne geçmiş oldu. Günümüzde Şile’de 62 mahalle bulunuyor. Şile’nin mahallelerini nüfus sıralamasına göre aşağıda görebilirsiniz.

 • Çavuş Mahallesi
 • Balibey Mahallesi
 • Ahmetli Mahallesi
 • Ağva Merkez Mahallesi
 • Meşrutiyet Mahallesi
 • Çayırbaşı Mahallesi
 • Hacı Kasım Mahallesi
 • Kumbaba Mahallesi
 • Sahilköy Mahallesi
 • Doğancılı Mahallesi
 • Göçe Mahallesi
 • Geredeli Mahallesi
 • Alacalı Mahallesi
 • Kabakoz Mahallesi
 • Kızılca Mahallesi
 • Değirmençayırı Mahallesi
 • Teke Mahallesi
 • Oruçoğlu Mahallesi
 • Yeniköy Mahallesi
 • Akçakese Mahallesi
 • Üvezli Mahallesi
 • Satmazlı Mahallesi
 • Göksu Mahallesi
 • Bıçkıdere Mahallesi
 • Bucaklı Mahallesi
 • Karamandere Mahallesi
 • Sofular Mahallesi
 • Kervansaray Mahallesi
 • Yaka Mahallesi
 • İmrenli Mahallesi
 • İmrendere Mahallesi
 • Karakiraz Mahallesi
 • Kurfallı Mahallesi
 • Osmanköy Mahallesi
 • Karacaköy Mahallesi
 • Kalem Mahallesi
 • Şuayipli Mahallesi
 • Hacıllı Mahallesi
 • Kadıköy Mahallesi
 • Hasanlı Mahallesi
 • Yazımanayır Mah
 • Çataklı Mahallesi
 • Kömürlük Mahallesi
 • Ulupelit Mahallesi
 • Ovacık Mahallesi
 • Korucu Mahallesi
 • Karabeyli Mahallesi
 • Gökmaşlı Mahallesi
 • Çengilli Mahallesi
 • Soğullu Mahallesi
 • Kurna Mahallesi
 • Yeşilvadi Mahallesi
 • Çelebi Mahallesi
 • Darlık Mahallesi
 • İsaköy Mahallesi
 • Erenler Mahallesi
 • Avcıkoru Mahallesi
 • Sortullu Mahallesi
 • Bozgoca Mahallesi
 • Ağaçdere Mahallesi
 • Esenceli Mahallesi
 • Yaylalı Mahallesi

İstanbul Şile Gezilecek Yerler Şile'nin doğal güzellikleri

Etiketler: