29 Nisan 2022 17:05

“Ben Hasan Tahsin” tiyatro oyunu Şile’de seyircisi ile buluşuyor

Gazeteci ve yazar Hasan Tahsin’in yaşamını ve savaş yıllarını konu alan “Ben Hasan Tahsin” adlı tiyatro oyunu 15 Mayıs Pazar günü Şile Kültür Merkezi’nde Şile halkı ile buluşuyor.

“Ben Hasan Tahsin” tiyatro oyunu Şile’de seyircisi ile buluşuyor

Milli Mücadelemizin 100.yılına özel Tiyatro P.A.S ( Profesyonel Artı Sonsuz ) tarafından hazırlanan ve sahneye taşınan “ Ben Serisi Kurtuluş” projesinin 3.oyunu olan ve aktör Murat Batıkan Avcı tarafından canlandırılan, 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkartma yapan seçkin askerlerden oluşan Yunan Efzon Alayı işgal askerine Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan ulusal sembol kişi Teşkilat-ı Mahsusa casusu, gazeteci yazar Hasan Tahsin’in yaşamını ve savaş yıllarını konu alan “Ben Hasan Tahsin” adlı tiyatro oyunu 15 Mayıs Pazar günü saat 19.00’da Şile Kültür Merkezi’nde, Şile halkı ile buluşuyor.

Hasan Tahsin kimdir?

Hasan Tahsin, gerçek adıyla Osman Nevres 1888’de Selanik’te doğdu. Tahsin, ilköğretimine Selanik’te Atatürk’ün de eğitim aldığı Şemsi Efendi Okulu’nda başladı. İttihat ve Terakki tarafından burslu olarak Paris Sorbonne Üniversitesi’nde siyasal bilimler öğrenimi gördü. Osman Nevres’e Teşkilat-ı Mahsusa tarafından infaz edilen hain gazeteci Hasan Tahsin’in kimliği verilir. Osman Nevres bu tarihten itibaren Hasan Tahsin adıyla tanınacaktır. Yunan askerlerinin İzmir’de karaya basacakları gün Hasan Tahsin, yanında bulunan revolver ile tek başına düşmana ilk ateşi açtı. Yunan alayı tarafından açılan ateş ve ardından süngüleme sonucunda 31 yaşında yaşama veda etti.

“Ben Hasan Tahsin” tiyatro oyunu künyesi: 

Yazan : Cüneyt İNGİZ
Yöneten : Caner BİLGİNER
Oynayan : Murat Batıkan AVCI
Dramaturg : Belgi PAKSOY
Müzik : Emrah Can YAYLI
Sahne Tasarım : Cihan AŞAR
Kostüm Tasarım : Onur UĞURLU
Işık Tasarım : Hasan DEMİR
Görsel Tasarım : O. Suat ÖZSOMAR
Yardımcı Yönetmen : Fulya Irmak BİLGİNER
Fotoğraf : Volkan ERKAN
Sosyal Medya Yönetimi : Gülfer IŞIK
Basın Danışmanı : Mine ALPAN
Genel Sanat Yönetmeni : Sevtap ÇAPAN