10 Haziran 2022 22:41

İstanbul’da gönülleri kazanan Yusuf Polat’tan duygulandıran istifa

TDP İstanbul İl Başkanı Yusuf Polat görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İstanbul’da gönülleri kazanan Yusuf Polat’tan duygulandıran istifa

Mustafa Sarıgül’ün Genel Başkanlığı’nı yaptığı Türkiye Değişim Partisi’nin (TDP) İstanbul İl Başkanı Yusuf Polat istifa ettiğini açıkladı.

İstifa kararını ilk önce Twitter hesabından kısa bir açıklama ile duyuran Yusuf Polat, kararının gerekçesini ise daha sonra yapacağı basın açıklaması ile duyuracağını bildirmişti.

Basın açıklaması ise şöyle: 

Türkiye Değişim Partisi’nin, 20 Aralık 2020 tarihinde kuruluşuyla İstanbul Kurucu İl Başkanlığı, 11 Temmuz 2021 tarihinde yapılan kongreyle de seçilmiş İstanbul İl Başkanlığı görevinde bulundum. 26 Mayıs 2022 tarihinde paylaşmış olduğum tweet ile görevimden istifa ettiğimi, ancak gerekçelerimi ilerleyen günlerde bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklayacağımı ifade etmiştim. İl Başkanlığı görevimden istifamın dışında, bugün bu açıklamayla birlikte parti üyeliğimden parti istifamı da sizlerle paylaşmak istedim. 26 Mayıs tarihi itibariyle 27 ilçede görevlendirmeler tamamlanmıştı. Bunların 22 tanesinin ilçe binası kurulmuş, diğerlerinin ise arayışları devam etmekte idi. Yine bu dönem itibariyle il yönetimi, mutat görevlerini ve toplantılarını yapan bir teşekkül içindeydi. İstifa kararım, öncelikle ilkesel, sistemsel ve yönetsel duruma bir tavır koymaktı. Bir organizasyonunda; ilkesel, sistemsel ve yönetsel anlamda yanlışlar varsa yani yapısal sorunlar varsa, istifanın sebebini kişilere indirgemenin çok da anlamı kalmadığını düşünmekteyim. Burada Genel Başkanın liderlik yeteneklerini ve bunun sınırlarını konuşmayacağım. Burada Genel Merkez yöneticilerinin öncelikle ‘parti olma ve partiyi var etme’ motivasyonundan ziyade kişisel olarak ‘ben ne olacağım’ kaygısını ve telaşını sorgulamayacağım. Ve bu kaygıyla bu Genel Merkez yöneticilerinin sorumlu oldukları konularda hiçbir çalışma yapmayıp hiçbir komisyon vs. teşekkül etmeyip, partinin en üretken teşkilatı olan İstanbul Teşkilatını ve diğer il teşkilatlarını nasıl manipüle ettiklerini konuşmayacağım. Burada vatandaşlarımıza güven veren bir kadro yapılanmasının en önemli unsuru olan ‘politika üreten bir siyaset mutfağı ve AR-GE biriminden’ ziyade TikTok videoları üzerinden mesaj veren ve seçmen desteği arayan propaganda yönetimini sorgulamayacağım. Burada üretilen politika ve projeleri, sürdürülebilir kaynak gösterimi ve uygulayabilir liyakatli kadro derinliğinin gerekliliğindeki yetersizlikleri sorgulamayacağım. Burada ‘Stratejik Eylem Planı’ belirleme yerine son 20 yıldır iktidarın yaptığı gibi ‘Kervan yolda dizilir’ anlayışıyla ciddi ve basiretli bir siyasi parti olunamayacağının tekrarını yapmayacağım. Burada siyaseten öne çıkabilmek için Genel Başkana dalkavukluk yapmanın en kolay, en basit yöntem olarak tercih edilmesini ve ne yazık ki bunun da Genel Başkan tarafından kabul görmesini sorgulamayacağım. Burada herhangi bir paradigma sunmadan halk dalkavukluğu yaparak seçmen tercihi olunamayacağını halen anlamayan bir yönetim anlayışını konuşmayacağım.

Burada sadece birkaç teşekkürde bulunacağım. Genel Başkanı, yönetim anlayışından bağımsız olarak kendisini iyi bir insan olarak hep hatırlayacağım. Kattıkları için müteşekkirim. Genel Merkezde sohbetlerinden ve dostluklarından mutlu olduğum arkadaşlarımı unutmayacağım. Mevkidaş olarak zaman zaman birbirimizi desteklediğimiz, dertleştiğimiz, bulundukları ilde partiye büyük değerler katan il başkanlarımızı unutmayacağım. 1,5 yıldır yokluğu, zorluğu, zahmeti ve gayreti birlikte yük ettiğim canım kardeşlerim, il yöneticilerim, kadın ve gençlik kollarım, ilçe başkanlarım ve yöneticileri, İstanbul teşkilatım sizleri unutmayacağım. Hiçbir organik görev almadan sadece gönül bağlılığıyla saha çalışmalarında bizlere destek veren yol arkadaşlarımı unutmayacağım. İl binasında her başımız sıkıştığında ‘hallederiz başkanım’ diyen ve halleden, her derde deva ve çare olan Bayram kardeşim seni unutmayacağım. Evet hepiniz hakkınızı helal edin. Eksik bıraktıklarım, zaman zaman üzdüklerim olduysa affola. Hepinize sonsuz teşekkür ederim. Ancak bu saydıklarımın dışında; haset, fesat ve kötüler var ki, bu kişiler ‘unutulmayanlar’, teşekkür edilenler ve helallik istenenlerin arasında yer almamaktadır. Onlara hakkımı helal etmiyorum. Benden sonra görev alacak il başkanına başarılar diliyorum. Umarım makamın gücüyle değil, istişarenin gücüyle, tehditle değil, saygı ve sevgiyle, kibirle değil, tevazuyla yaklaşım göstererek, İstanbul teşkilatına yakışan bir başkanlık yapar.

İlgi gösterip basın açıklamamı takip eden tüm basın mensuplarına çok teşekkür ederim.

10.06.2022

Saygılarımla,

Yusuf Polat

Etiketler: