4 Kasım 2020 19:51

Şile Belediyesi teyakkuza geçti!

Koronavirüsle mücadele çalışmaları Şile’de hız kesmeden devam ediyor.

Şile Belediyesi teyakkuza geçti!

Maske, mesafe ve hijyen kurallarının kilit rol oynadığı salgınla mücadelede; dezenfeksiyon, genel temizlik ve sosyal hizmetler ilçe genelinde yürütülen çalışmaların merkezinde yer alıyor.

Koronavirüs vakaları ülkemizde henüz görülmeden ilçede etkin bilgilendirme ve dezenfeksiyon çalışmalarına başlayan Şile Belediyesi; Üsküdar Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Ağva başta olmak üzere kalabalık alan ve meydanlarda yoğun mesai harcıyor.

Şile Belediyesi ekipleri virüsün ortak kullanılan alanlar yoluyla yayılmaması için hastane ve aile sağlığı merkezleri başta olmak üzere; belediye ana hizmet binası, kaymakamlık, ilçe emniyet müdürlüğü ve karakollar ile diğer kamu kurumlarını periyodik olarak özel solüsyonlarla dezenfekte ediyor.

İlçe sakinlerinin hizmet almak için sıklıkla gittiği muhtarlıklar, eczaneler, dernekler, kahvehaneler,  Kur’an kursları, lokaller, fırınlar, berberler, kuaförler ve güzellik merkezleri de başvuru doğrultusunda dezenfekte ediliyor. Vatandaşların sosyal ihtiyaçları için buluştuğu parklar ve otobüs durakları da ihmal edilmiyor.

Araçlar dezenfekte ediliyor

Şile Belediyesi; ambulans, taksi, minibüs, emniyet ve kamu kurumu araçlarını dezenfekte ediyor. İlçedeki koronavirüs mücadele çalışmaları kapsamında pozitif vaka bulunan binaların ortak kullanım alanları da vatandaşların talebiyle ilaçlanıyor.

Okular dezenfekte ediliyor, tuvaletleri temizleniyor

Anadolu Yakası Belediyelerinin de katkısıyla şok hizmet programına giren Şile Belediyesi, ilçede temizlenmedik bir nokta bırakmadı. Şile Belediyesi yüz yüze eğitimden önce okullarda başlattığı dezenfeksiyon çalışmalarını hızla sürdürüyor. Okullarda eğitim-öğretimin güvenle sürdürülebilmesi için okul tuvaletleri de mobil ekipler tarafından periyodik olarak temizleniyor. Hijyen kurallarına uymanın kritik önem taşıdığı süreçte öğrencilere sağlıklı bir ortam sağlanırken sabundan havlu kağıda kadar gerekli tüm temizlik malzemeleri de monte ediliyor.

Camilerde koronavirüs mesaisi 

Şilelilerin sağlıklı ve huzurlu ibadet edebilmesi için camilere yönelik temizlik hizmeti başlatan Şile Belediyesi, düzenli olarak dezenfeksiyon ve temizlik faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

Evlere sıcak yemek hizmeti

14 gün boyunca evde karantinada kalması gereken koronavirüs hastalarına ücretsiz evde sıcak yemek hizmeti için de kollar sıvanıyor. Şile’de evde sıcak yemek ile birlikte, gıda-hijyen kolisi hizmetinden ihtiyaç sahibi olsun olmasın talepte bulunan tüm ilçe sakinleri yararlanabilecek. Sıcak yemek istemeyen ilçe sakinlerine ise karantina boyunca yetecek gıda ve hijyen paketleri ulaştırılacak.

Koronavirüs mücadelesi Komutan öncülüğünde!

Şile Belediyesi personelleri koronavirüsle mücadeleyi yoğun gayretle sürdürürken, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’da ekibini yalnız bırakmıyor. Koronavirüs salgını ortaya çıktığında Türkiye’nin birçok noktasında Belediye Başkanlarına adeta ulaşılamazken, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı kapı kapı gezerek hem bilgilendirmelerde bulunmuş hem de cepheyi başsız bırakmamıştı.

Esnafın yüzü bir nebzede olsa güldü

Başkan İlhan Ocaklı normalleşme süreci başlamadan önce ulusal basına demeçler vererek ve farklı tanıtım çalışmalarıyla okları Şile’ye çevirmişti. Koronavirüs korkusundan Ege’ye ve Akdeniz’e rotayı çeviremeyen İstanbullular ise soluğu Şile’de almıştı. Şile’de gerçekleşen hareketten dolayı ilçe sağlık anlamında olumsuz etkilenmezken, ekonomik hareketlilik de yüzleri güldürdü. Başkan Ocaklı ve ekibinin yoğun gayretleriyle Şile esnafı bu yazı daha da rahat atlatmış oldu.