18 Ekim 2021 16:07

Şile denizinde dalgaların sebebi ne?

Sizler için Şile denizi nerede bağlı? Neden hep dalgalıdır tüm detayları ile derledik.

Şile denizinde dalgaların sebebi ne?

Her sene denize giren birçok insan bulunmaktadır. Hatta bu yerden ev alarak tatilini geçiren kişilerde bulunmaktadır. Şile’nin birçok iyi yanı olsa da olumsuz yanları olduğu da bilinmektedir. Özellikle Şile’nin denizinin dalgalı olması birçok insanın dikkatini çekmektedir.

Şile Denizi Nereye Bağlı? 

Şile İstanbul’a bağlı olan bir ilçedir. Bu ilçenin Marmara Bölgesi’nin kuzey doğusunda olduğu görülmektedir. Ayrıca Şile’nin Karadeniz kıyısına da yakın olduğu bilinmektedir. Bu ilçenin nüfusu ise 40 bin civarındadır. Denize yakın olması ve sahilinin sevilmesinden dolayı sık sık ziyaret edilmektedir.

Neden Hep Dalgalıdır?

Şile’de bulunan deniz genel olarak dalgalı bir yapıya sahiptir. Hatta zaman zaman yaşanan dalgalardan dolayı denizin kapandığı bilinmektedir. Bunun nedeni ise denizin bulunduğu yerin rüzgarlı bir havaya sahip olmasıdır. Ayrıca Şile’nin dip akıntısı olan bir yerde olduğu görülmektedir. Yani kıyılarda meydana gelen doğal olaylar sonucunda denizde dalgalar meydana gelmektedir. Bu dalgalar bazen oldukça büyük olmaktadır.

Yaşanan akıntılar sonrasında bu denize girmek tehlikeli bir hale gelmektedir. Hatta bu durum ölümlere bile neden olabilir. Ancak yine de Şile’nin denizini kullanan çok sayıda kişi bulunmaktadır.