18 Şubat 2023 19:00

Şile depreme ne kadar dayanıklı?

Kahramanmaraş’taki depremlerden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) üç yıl önce hazırladığı deprem raporu ilgi çekiyor.

Şile depreme ne kadar dayanıklı?

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra İBB’nin 2020’de Kandilli Rasathanesi’yle beraber hazırladığı İstanbul deprem raporu yeniden gündeme geldi. İlçe bazlı hazırlanan rapor, ilçeyle ilgili tahmini can kaybı, yaralı ve hasarlı bina sayısı ve altyapı hasarı gibi veriler içeriyor.

En çok can kaybı Bağcılar, Bahçelievler ve Küçükçekmece‘de öngörülüyor.

Arnavutköy ve Şile‘de can kaybı beklenmezken Çekmeköy‘deki tahmini can kaybıysa sadece bir.

Yaklaşık 1 milyon nüfusuyla en kalabalık ilçe Esenyurt‘ta bin kişinin ölmesi ve 9 bin civarı insanın farklı derecelerde yaralanması bekleniyor. Binaların dörtte birinde orta ve üst düzey hasar beklenirken sadece üçte biri hasar görmüyor.

İstanbul genelinde de incelenen 1 milyon 166 bin 453 bina bulunuyor. Depremde bunlardan 13 bin 497’sinin çok ağır hasarlı, 34 bin 336’sının ağır hasarlı, 146 bin 512’sinin orta hasarlı, 301 bin 524’ününse hafif hasarlı olması öngörülüyor. Rapora göre, orta ve üstü hasarlı binaların onarılması yerine yıkılıp yeniden inşa edilmesi daha uygun.

Elbette bu veriler, belirsizlikler içermekte ve gerçek bir depremde kayıplar bu verilerin üstüne çıkabilir.

Nüfus: 37 bin 692

Bina sayısı: 20 bin 102

Bu ilçede can kaybı beklenmezken en fazla bina hasarı Çavuş ve Balibey mahallerinde bekleniyor.

Doğalgaz hatlarında üç, içme suyu hatlarında beş ve atık su hattında altı noktada hasar öngörülüyor.