7 Ağustos 2020 18:17

Şile’de hangi aktiviteleri yapabilirsiniz? İşte o liste!

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle Şile, İstanbul sakinlerinin sıkça ziyaret ettiği ve eşsiz güzelliği ile dikkat çeken bir bölgedir.

Şile’de hangi aktiviteleri yapabilirsiniz? İşte o liste!

Eşsiz manzaralar, serin Karadeniz suları, yemyeşil ormanları, masmavi nehirlerinin yanı sıra, ziyaretçilerine keyifli vakit geçirebilecekleri aktivite seçenekleri de sunmaktadır.

Şile, küçük bir yer olmasının yanında, aslında burada yapacak pek çok şey bulabilirsiniz. Nehir kenarında trekking yapabilir, denizin altına dalıp sayısız deniz canlısını yakından gözlemleme fırsatı bulabilir, birbirinden keyifli festivallere katılabilir, doğada ve denizde çok çeşitli spor aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

ATV Safari Turları

Şile’de gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerden biri, safari turlarıdır.

Küçük arazi araçları ile ATV’ler ile Şile’nin pek çok farklı bölgesinde dolaşabilir, bu keyifli deneyimi gerçekleştirebilirsiniz.

Her türlü arazide dolaşma fırsatı bulabileceğiniz ATV’leri, pek çok farklı otel ve merkezden kiralayabilir; dilerseniz serin suların hemen yanı başında, sahilde bir tur atabilir ya da Ağva’nın eşsiz ormanlarının içinde doğa ile iç içe bir ortamda, ATV safari turu yapabilirsiniz.

Livadi Safari ve Zebra ATV safari, Şile’de ATV kiralamak isteyenler için hizmet veren bir işletmedir. Bunun yanı sıra, ATV safari turu, Şile ve Ağva’daki pek çok otelin sunduğu olanaklardan biridir. Bu otellerden bazıları; Assortie La Villa Otel, Park Mandalin, The Escape Hotel’dir.

Tüplü ve Şnorkelle Dalış

Dalış, su altını keşfetmek için gerçekleştirebileceğiniz en keyifli aktivitelerden biridir.

Karadeniz’in serin sularında yüzme deneyiminin yanında, Şile’nin denizinde gerçekleştirebileceğiniz bir diğer aktivite de tüplü ve şnorkelle dalıştır.

Sualtında yaşayan canlıları keşfedebileceğiniz keyifli bir deneyim yaşayabileceğiniz tüplü dalış için, Şile’nin merkezinde ve çevre bölgelerde çeşitli dalış gruplarına katılabilir ya da bazı otellerin sunduğu dalış fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, Şile’nin girişinde kampüsü bulunan Işık Üniversitesi’nin de dalış eğitim kursları bulunmaktadır.

Doğa Yürüyüşü (Trekking)

Şile’de, doğa ile iç içe olabileceğiniz bir ortamda, keyifli vakit geçirmek, huzuru bulmak ve doğanın tadını çıkarmak için gerçekleştirebileceğiniz bir aktivite arıyorsanız, doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

Şile’de, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında, İstanbul’dan gelen pek çok trekking grubu bulabilir ya da otellerin hizmetleri arasında yer alan trekking fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Şile’de doğa yürüyüşü denince akla ilk gelen yerlerden biri Ağva’dır. İki nehrin arasında harika bir konumda olan Ağva’da, nehir kenarında ve muhteşem ormanların içinde trekking yapma fırsatı bulabilirsiniz.

Ağva’da trekking yapabileceğiniz yerlerden biri, Tepemanayır Köyü’dür. Ağva’nın merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan bu köyün çevresinde yapacağınız birkaç kilometrelik bir doğa yürüyüşü sırasında doğa ile iç içe olacak, huzuru bulacaksınız.

Şile’de trekking olanağı sunan alanlar arasında; Kurfallı Ormanı, Bin Yıllık Ağaçlar Ormanı, Aşıklar Yolu, Kilimli Doğa Parkı, Hacıllı Şelalelri ve Onbirgöller Vadisi yer almaktadır.

Tekne ve Yat Kiralama

Şile’de gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerden biri de tekne ve yat gezileridir. Özellikle kalabalık bir grupla ya da ailenizle geldiyseniz, Karadeniz’in muhteşem denizini keşfetme fırsatı yakalamak için bütçenize uygun tekne ve yatları kiralayabilir ya da günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz.

Ege ve Akdeniz’de sunulan tekne ve yat kiralama fırsatlarının yanında çok daha ekonomik bir fiyat seçeneği sunan Şile tekne gezilerinde, doğal güzellikleri keşfedebilir, sakin ve huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Özellikle Ağva’da yer alan pek çok otel, günübirlik tekne turları düzenlemektedir. Şile’ye giderseniz, Ağva ve Şile’de düzenlenen bu turlara katılabilirsiniz.

At Binme

Şile’de gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerden biri de at binmedir.

Şile’nin güzel plajında dalga sesleri eşliğinde, esen Şile rüzgarına karşı at binme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şile’de at binmek isterseniz, tercih edebileceğiniz yerlerden biri, İncekum Macerapark’tır. Karakiraz Köyü, İncekum Mesire alanında hizmet veren İncekum Macerapark’ta, dilerseniz bu alanda dilerseniz de Şile’nin kumsalında ata binebilirsiniz.

Ayrıca, Şile Efteni Gölü’nün çevresinde yer alan Güzeldere At Çiftliği’ni tercih edebilir ya da At Köyü Binicilik Kulübü Derneği’nin tesisinde at ile gezintiye çıkabilirsiniz.

İncekum Macerapark

Şile’de keyifli vakit geçirmek için bütün gün gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda aktivite seçeneği sunan İncekum Macerapark, Şile’de Karakiraz mahallesinde yer almaktadır.

09:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veren tesiste; ATV safari turlarına katılabilir, ata binebilir, ip parkurlarında eşsiz deneyimler yaşayabilir, paintball oynayabilirsiniz.

İncekum Macerapark’ta ayrıca, ziyaretçiler için yeme- içme ve serpme kahvaltı seçeneği bulabileceğiniz bir alan da bulunmaktadır.

Burada; piknik alanı, dev salıncak, langırt, canlı langırt, rodeo, çocuk oyun alanları ve survivor parkurları da mevcuttur.

Şile Festivalleri

Yaz aylarında tatilcilerin, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ve özellikle de İstanbulluların uğrak noktalarından biri olan Şile’de, yaz aylarında ve yılın belirli dönemlerinde çeşitli festivaller düzenlenmektedir.

Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, Şile’nin kültürel festivallerinden biridir. 30 yıldır düzenlenen festival sırasında, çok sayıda önemli sanatçı katılım sağlamakta ve müzikseverler ile buluşmaktadır.

Festivalde ayrıca tiyatro oyunları ve çeşitli sahne sanatları da düzenlenmektedir.

Şile’de düzenlenen festivaller arasında ayrıca; Geleneksel Şile Yağlı Pehlivan Güreşleri, Şile Tohum Takas Şenliği gibi festivaller de yer almaktadır.

Şile Aktüel Haber, Şile ile ilgili tüm haberleri derlemeye devam etmektedir.