29 Mayıs 2020 02:00

Şile’de köy evlerine yoğun talep var!

Şile’de ki köy evlerine Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden yoğun ilgi var.

Şile’de köy evlerine yoğun talep var!

Koronavirüs nedeniyle kalabalık şehirlerde yaşayanlar kıra, bahçeye tarlaya yöneldiler. İstanbul’da Şile, Ağva köyleri Gebze de Gebze’nin bir çok köyü, Derince ve Körfez köyleri ve Kandıra gibi şehrin uzak bölgelerinde arsa ve bahçeli ev arayışları patlama yaptı.

Şile’de fiyatlar arttı

Salgın sonrası Şile’de yer alan köy evi ve arsa fiyatları artış gösterdi. Özellikle salgın döneminde sıkışık apartmanlar yerine bahçeli evlerin önemi daha da arttı. İstanbul Şile, Ağva ve Kandıra sahil taraflarında çiftlik tipi evler, yazlık, bahçeli ev ve arsalara talep çoğaldı. Arayıp soran birçok kişi oluyor. Genellikle ‘Gelecek dönemde böyle bir salgın olacaksa evde kapanıp kalmaktansa hiç olmazsa bir bahçem olsun’ diye arayanlar oluyor.

‘Bahçeli çiftlik evi olsun’ 

Koronavirüs nedeniyle özellikle 35-45 yaş üstü vatandaşların aramalarının çoğaldığını ve bu yönde taleplerin oluştuğunu bu yönde çalışmaların başlandığını gözlemledik. Genellikle ‘Şehir merkezinden uzak arsa, çiftlik evi ve bahçeli ev olsun’ demeye getiriyorlar. Parası olan ev yapabileceği imarlı yer almak istiyor, olmayan da ‘Karavan oturturum’ düşüncesiyle tarla soruyor. Arayanların çoğu salgından sonra gelme düşüncesindeler.

Köy arsalarına talep var! 

Şile Aktüel Haber emlakçılardan bilgi aldı. Emlakçılar, ”Köy arsalarına talep bu aralar piyasayı çok hareketlendirdi. İnsanlar bu taraflara gelmek istiyor. ‘Korkuyoruz, buralar hem rahat hem de daha temiz’ diyorlar. İstanbul’da salgında böyle sıkışık yerlerde kalmaktansa haftalarca bağ bahçenin olduğu yerlerde olmak istiyorlar. Genellikle prefabrik kurmak isteyenler, tarlaların fiyatlarını soruyor” dedi.