18 Şubat 2023 19:04

Şile’den Başiskele’ye oteller zinciri

Kocaeli’nin ilk ve tek termal oteli, Başiskele Yeniköy’deki The Ness Otel satıldı. Otelin yeni sahibi Bolu ve Şile’de otelleri bulunan The Sign oteller grubu oldu.

Şile’den Başiskele’ye oteller zinciri

İzmit’in ilk 5 yıldızlı oteli olan Grand Yükseliş Otel’i (Şimdiki adıyla Emex Otel) yapan iş adamı Yüksel Öztürk, 2013 yılında Kocaeli’nin ilk termal otelini inşa etti, 2014 yılında ise ortaklıktan ayrıldı.

Otel tecrübesi yoktu

O tarihten bugüne otelin sahibi olan Elko Makine Elektrik Pano İmalat Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Talat Köse’nin otel işinde tecrübesi yoktu, oteli uygun bir fiyata satmak istiyordu. Ama iyi bir teklif gelmeyince yaklaşık 10 yıldır işletmeye devam etti.

İcradan satılamadı

Şirketin borçları nedeniyle 2022 yılında ise 69 milyon liraya icradan satışa çıkarılan The Ness Otel’e talip çıkmadı. Sonrasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde Yeniköy’deki otel, The Sign Otelleri grubuna satıldı.

“130 milyon liraya” iddiası

The Ness Termal Otel’in kaç liraya satıldığı bilinmiyor. Ancak sektör uzmanları, satışın 130 milyon lira gibi bir fiyat üzerinden gerçekleştirilmiş olabileceğini tahmin ediyor.

Dördüncü otelleri

Öte yandan The Ness Termal Otel’i satın alan The Sign Oteller grubunun Bolu’da The Sign Esentepe, İstanbul Şile’de The Sign Değirmen Otel ve yine Şile’de The Sign Şile Otel isminde toplam 3 adet ayrı oteli daha bulunuyor.