7 Ağustos 2020 17:50

Şile’ye nasıl gidilir? Tüm güzergahlar, hatlar ve ücretler!

İstanbul’a yakın konumu ile kış aylarında hafta sonu kaçamaklarının ve yaz aylarında İstanbulluların en popüler tatil duraklarından biri olan Şile, günübirlik deniz, kum, güneş deneyimi yaşamak için de idealdir.

Şile’ye nasıl gidilir? Tüm güzergahlar, hatlar ve ücretler!

Ulaşım için özel aracınız olmasa da çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz Şile’ye, İstanbul’un çeşitli ilçe ve semtlerinden kalkan halk otobüslerini kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Şile’ye gitmek, özellikle İstanbul’daysanız oldukça kolaydır. İstanbul toplu taşıma sisteminin bir parçası olduğu için, Üsküdar ve çevre ilçelerden geçen İETT otobüslerine binebilirsiniz.

Otobüs ile yapacağınız Şile yolculuğu, eğer trafik yoksa ortalama bir saat sürecektir.

Şile’ye ulaşım sağlayabileceğiniz bir diğer seçenek de, özel otobüs firmalarının düzenlediği seferlerdir.

Şile, İstanbul’un en kuzeyinde; Beykoz, Çekmeköy, Pendik gibi ilçelerle komşu bir ilçedir. İstanbul’un merkezi ilçelerine oldukça yakın bir konumdadır. Şile; Üsküdar’a yaklaşık 60 km, Kadıköy’e yaklaşık 65 km ve Ataşehir’e yaklaşık 55 km uzaklıktadır.

Şile’ye nasıl gidilir?

Şile’ye ulaşım seçeneklerinden biri, otobüs ile ulaşımdır. Halk otobüslerini kullanarak, ortalama 1.5 saatlik bir yolculuk ile Şile’ye, ekonomik bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

İETT otobüs hatlarında, Şile’nin merkezine ve çeşitli köylerine ulaşım sağlayan hatlar bulunmaktadır.

Harem’den kalkan 139 ve 139A numaralı Üsküdar otobüslerini kullanarak, Şile’nin pek çok bölgesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şile’ye otobüs yolculuğu, trafiksiz en az bir saat sürmektedir.

Üsküdar ile Şile arası ulaşım sağlayan 139 numaralı İETT seferi; haftanın her günü 08:00 ile 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

139A İETT hattı ile, Şile’nin yanında Ağva’ya da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu seferlerinden bazıları; Şile otoyolu, Bağlarbaşı, Fıstıkağacı güzergahından giderek Şile’ye ulaşmaktadır.

Bazı seferler, sahil yolundan gitmektedir.

Tepeüstü ile Şile arası ulaşım sağlayan 139 T numaralı İETT aracı ise; Ümraniye’den kalkarak Çekmeköy, Madenler, Sancaktepe Kavşağı, Işık Üniversitesi kampüsünü geçerek Şile’ye ulaşım sağlamaktadır. Otobüsler, 3 akbil ve 2 akbil şeklinde ücretlendirilmektedir.

Fiyatlar ne kadar?

Bunun dışında özel otobüslerde mevcuttur. Üsküdar ile Şile arası ulaşım ortalama 14.50TL, Üsküdar Ömerli arası ulaşım ortalama 7 TL, Ağva Üsküdar arası ulaşım ortalama 21.5 TL, Ağva Şile arası ulaşım ise ortalama 7 TL’dir. Şile-İmrenli-Tek 6 TL- 4 TL, Şile Üvezli arası 7 TL-5 TL, Şile Ömerli arası 7 TL, şİle Çayırbaşı arası 3.5o TL- 2.50 TL, Şile Yeniköy arası 5 TL ile 3.50 TL arası.

Otobüs ile ulaşım sağlamak için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Şile’ye ayrıca; Üsküdar, Ümraniye, Ağva ve Doğancılı’da bulunan otobüs terminallerinden kalkan Şile- Ağva turizm otobüsleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.